Padol absolútny teplotný rekord, u Francúzov platí najvyššia výstraha

TA3 TASR ČTK
28.6.2019 14:35

Francúzsko zaznamenalo za ostatný deň už tretí teplotný rekord. Teplota v tejto krajine pritom vôbec prvýkrát prekročila 45 stupňov Celzia. S odvolaním sa na oznámenie štátnej meteorologickej služby Météo-France o tom informovali agentúry AFP a Reuters.

Nový teplotný rekord, 45,9 stupňa Celzia, namerali v dedine Gallargues-le-Montueux ležiacej v juhofrancúzskom departmáne Gard neďaleko mesta Montpellier. Nové teplotné maximum prekonalo dva predošlé rekordy, ktoré krátko predtým namerali na juhu Francúzska - v dedine Villevieille (45,1 stupňa Celzia) a ešte skôr v meste Carpentras (44,3 stupňa Celzia).

Piatkové rekordy prekonali predošlé teplotné maximum, 44,1 stupňa Celzia, ktoré namerali počas extrémnych horúčav v auguste 2003 na dvoch miestach - v mestečku Conqueyrac a obci Saint-Christol-les-Ales. Météo-France vyhlásila vo štvrtok vôbec po prvý raz v súvislosti s horúčavami výstrahu najvyššieho stupňa platnú pre štyri departmány na juhu krajiny vrátane miest Marseille, Nimes, Montpellier a Avignon. Pre výstrahu je vonku zakázané športovať a zatvorené sú aj mnohé školy.

Francúzsko je v poradí siedmou krajinou v Európe, v ktorej namerali teploty vyššie ako 45 stupňov Celzia. Takéto horúčavy už pred ním zaznamenalo Bulharsko, Portugalsko, Taliansko, Španielsko, Grécko a Severné Macedónsko.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok