V prieskume vedie Johnson, neuškodila mu ani medializovaná hádka

TA3 TASR
28.6.2019 06:35

Favorit v súboji o funkciu po britskej premiérke Therese Mayovej Boris Johnson stále výrazne vedie pred svojím súperom, ministrom zahraničných vecí Jeremym Huntom, aj napriek intenzívnemu sústredeniu médií na Johnsonov súkromný život. Ukázal to prieskum verejnej mienky.

V prieskume vedie Johnson, neuškodila mu ani medializovaná hádka
SITA/AP

Preberie Mayovej funkciu

Dvojicu uchádzačov Johnsona a Hunta vybralo 313 zákonodarcov z britskej Konzervatívnej strany v sérii hlasovaní spomedzi pôvodných desiatich kandidátov po tom, čo premiérka Mayová odstúpila k funkcie straníckej šéfky. Obaja finalisti sa teraz uchádzajú o hlasy približne 160.000 členov svojej strany, ktorí zvolia jedného z nich a hlasovací lístok pošlú poštou. Podľa očakávania bude víťaz oznámený 23. júla. Stane sa nielen šéfom konzervatívcov, ale aj premiérom Spojeného kráľovstva.

Až 66 percent členov strany podporuje Johnsona za straníckeho predsedu a iba 30 percent dáva prednosť Huntovi. Informovala o tom spravodajská webová stránka Conservative Home po vykonaní prieskumu medzi 1279 členmi.

Hádku si nahral sused

Domáca hádka medzi Johnsonom a jeho partnerkou Carrie Symondsovou, ktorú si nahral sused a záznam poskytol britskému denníku The Guardian, zatieňuje politikovu kampaň už od piatka 21. júna. Webová stránka Conservative Home však uviedla, že Johnsonova "domáca hádka zrejme takmer vôbec neovplyvnila jeho postavenie medzi priaznivcami". Väčšina členov strany vníma Johnsona tak, že si bude lepšie počínať v otázke brexitu, uviedla stránka.

Konzervatívni členovia "majú sklon vnímať denník Guardian ako protivníka", dodala. Podľa nej zmenšiť náskok Johnsona bude zrejme pre Hunta "až príliš vzdialený cieľ". Hunt si však počína "výrazne lepšie" oproti skoršiemu prieskumu, keď dostal Johnson 72 percent a Hunt 26 percent hlasov straníckych kolegov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok