Do volieb chcú zapojiť aj Slovákov v zahraničí, SaS predložila návrh

TA3 TASR SITA
27.6.2019 13:36

Opozičná strana SaS chce do volieb zapojiť aj Slovákov, ktorí sa dlhodobo alebo dočasne zdržiavajú v zahraničí. Na aktuálnu schôdzu predložili opoziční poslanci novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá by umožňovala voliť na zastupiteľských a konzulárnych úradoch SR v zahraničí.

Do volieb chcú zapojiť aj Slovákov v zahraničí, SaS predložila návrh
SITA/Jakub Julény

Vyzvali aj koalíciu

"K výsade modernej demokratickej krajiny patrí aj snaha, aby sa čo najviac ľudí zapojilo do volieb," povedala na tlačovej konferencii poslankyňa parlamentu Jana Kiššová. K podpore novely vyzvala aj koalíciu, ktorá podľa nej dlhodobo možnosť voľby zo zahraničia blokuje. Žiada koaličných poslancov, "aby do spoločnosti vyslali signál, že si Slovákov, nech žijú kdekoľvek, vážia, a že spravia všetko preto, aby si aj oni mohli uplatniť svoje ústavné právo, právo voliť."

Jeden z predkladateľov, poslanec Martin Klus pripomenul, že k téme volieb zo zahraničia dostal podľa neho podporné listy od predsedu vlády Petra Pellegriniho, ako aj ministerky vnútra Denisy Sakovej. "Obaja sa zhodujú na tom, že už aktívne pracujú na tejto možnosti," povedal Klus s tým, že Saková aj Pellegrini uviedli, že voľby do Národnej rady SR majú možnosť hlasovania poštou zo zahraničia. Klus chce podľa vlastných slov rozšíriť túto možnosť na ambasády.

Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej rezort bude pracovať na tom, aby sa uľahčila voľba zo zahraničia. Ako povedala novinárom po prejave na európskej konferencii riadiacich volebných orgánov v Bratislave, problémom pri eventualite volenia na zastupiteľských úradoch môže byť deklarovanie transparentnosti sčítania hlasov. "Nevieme si úplne dobre predstaviť, že budeme voliť prostredníctvom zastupiteľstva, ktoré bude sčítavať hlasy a odovzdávať nám výsledky, pretože by sme nevedeli dodržať tú transparentnosť," povedala ministerka. Dodala však, že to neznamená, že by rezort nedôveroval našim zastupiteľským úradom. "Ale chceme to vytvoriť tak, aby to fungovalo a nikto nemal pochybnosti o tom, že prišlo k nejakému netrasparentnému sčítavaniu hlasov," dodala.

Dostali list od Lajčáka

Predkladatelia dostali aj list od šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka, ktorý podľa Klusa podporuje legislatívny návrh, ktorý poslanci predložili. Podľa návrhu by takýmto spôsobom mohli Slováci hlasovať vo voľbách do Národnej rady, do Európskeho parlamentu, v prezidentských voľbách, v ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta aj v referende.

Právna norma by mala tiež umožniť, aby pri voľbe poštou mohli zaslať zásielku na ktorýkoľvek zastupiteľský úrad SR v zahraničí s tým, že zastupiteľský úrad zozbierané zásielky doručí Ministerstvu vnútra SR, ktoré ich následne rozdistribuuje obciam.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok