Povodne v Indii zabili 121 ľudí, 6 miliónov vyhnali z domovov

Povodne v Indii zabili 121 ľudí, 6 miliónov vyhnali z domovov
Zdroj foto: SITA
Najmenej 121 mŕtvych si vyžiadali prívalové dažde a povodne, ktoré zasiahli severovýchodný indický štát Ásam.

Asi 6 miliónov ľudí muselo opustiť svoje domovy, informovali v sobotu miestni predstavitelia. Okrem Ásamu postihli povodne aj štáty Arunáčalpradéš, Manípur, Meghálaj ako aj susedný Bangladéš a Bhután. Voda zaplavila až 26 z 27 okresov štátu Ásam, ktorý sužujú povodne od 24. júna. Zničili už tisíce chatrčí, zablokovali cesty, zvalili telefónne a elektrické stĺpy a zaplavili polia. Meteorológovia predpovedajú na najbližších 24 hodín ďalšie zrážky.

Bez domova ostalo asi 6 milióna ľudí, ktorí našli útočisko vo vyšších polohách alebo v provizórnych stanových táboroch. Podľa miestnych predstaviteľoch v niektorých oblastiach dochádzajú zásoby a armáda zhadzuje dedinčanom odrezaným od sveta potravinové balíky. Pod vodou je aj väčšina národného parku Kaziranga, ktorý je známy svojimi tigrami, nosorožcami a slonmi. Podľa úradov ide o najhoršie záplavy za posledných 15 rokov, pričom všetky väčšie rieky vrátane Brahmaputry sa už vylievajú z brehov.

V susednom Bangladéši si dažde a následné povodne a zosuvy bahna vyžiadali už rovnako vyše sto obetí na životoch a značné materiálne škody.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá