Wiggins je novým lídrom, M. Velits v dlhom úniku

Aktualizované:
Wiggins je novým lídrom, M. Velits v dlhom úniku
Zdroj foto: SITA
Brit Bradley Wiggins z tímu Sky sa stal novým lídrom 99. ročníka cyklistických pretekov Tour de France, keď v sobotňajšej prvej horskej etape - celkovo siedmej - vyzliekol zo žltého trička Švajčiara Fabiana Cancellaru.

Na trase z Tomblaine na vrchol La Planche des Belles Filles (199 km) sa najviac darilo ďalšiemu Britovi v službách Sky Christopherovi Froomovi. V cieľovom finiši pätice jazdcov zdolal obhajcu prvenstva Cadela Evansa a Wigginsa. Medzi hrdinov etapy sa zaradil aj Martin Velits, ktorý bol s ďalšími šiestimi jazdcami takmer 180 km v úniku. Peter Sagan si aj naďalej drží zelený dres lídra bodovacej súťaže aktivity.

Na pelotón v sobotu čakala prvá vážna skúška na 99. ročníku. Približne 15 km po štarte odišla z pelotónu sedmička, v ktorej bol aj Martin Velits. Spoločne s ním to skúsili aj Francúz Christophe Riblon, ktorý bol zo sedmičky celkovo najlepší na 55. mieste, jeho krajan Cyril Gauter, Dán Chris Anker Sörensen, Švajčiar Michael Albasini, Kazach Dmitrij Fofonov a Španiel Luís Leon Sánchez. Prvá hodina bola najrýchlejšia na tohtoročnej Tour, jazdci počas nej absolvovali 43 km. Maximálny rozdiel medzi sedmičkou a pelotónom bol na 76 km, keď dosahoval takmer 6 minút. Potom začal klesať. Peter Sagan vyhral šprint pelotónu na rýchlostnej prémii a upevnil si vedenie v súťaži o zelený dres. Sedmička vydržala v popredí až do záverečného stúpania na La Planche des Belles Filles, 6 km pred cieľom sa ich pokus definitívne skončil. V tom čase už bol pelotón roztrhaný na menšie skupiny. S najlepšími v závere nedokázal držať krok Peter Velits, Peter Sagan bol v tom čase už v jednej z ďalších skupín a šetril sily na ďalšie etapy. Čelo hlavnej skupiny ovládol tím Sky, ktorý pracoval pre Bradleyho Wigginsa. Čelo pelotónu sa postupne trhalo, vpredu ostali traja veľkí favoriti Wiggins, Cadel Evans, Vincenzo Nibali, ale i ďalší jazdec tímu Sky Christopher Froome a nečakane aj Rein Taaramae. Posledných 350 m špurtovali jazdci o etapový vavrín, 150 m pred cieľom nastúpil Froome a rozhodol o svojom úspechu. Wiggins sa držal ako kliešť Evansa a prišiel do cieľa tesne za ním. Pri debute na Tour dosiahol Froome prvý etapový triumf.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá