Vláda ustúpila. Politickí väzni v Nikarague sa dostali na slobodu

Vláda ustúpila. Politickí väzni v Nikarague sa dostali na slobodu
Zdroj foto: SITA/AP
Nikaragua oznámila, že prepustila už všetkých väzňov zadržiavaných v súvislosti s protivládnymi protestmi v roku 2018. Opozícia však tvrdí, že viac ako 80 ľudí považovaných za politických väzňov je stále vo väzbe.

Vláda prezidenta Daniel Ortegu vo vyhlásení uviedla, že všetkých väzňov prepustila počas dohodnutého 90-dňového obdobia. Ortega v marci sľúbil prepustiť všetkých zadržiavaných do 18. júna, aby vyhovel opozícii, ktorá si takýto krok stanovila ako podmienku pokračovania v dialógu zameranom na riešenie politickej krízy v krajine. Mená väzňov boli napísane na zozname. Mimovládne organizácie tvrdia, že 84 väzňov je stále zadržiavaných a na pôvodný zoznam sa nedostali, pretože boli zatknutí až po jeho zverejnení.

Bývalý námestník ministra zahraničných vecí z Ortegovej vlády Hugo Tinoco povedal, že Ortega nemieni prepustiť všetkých väzňov a nechce ani predčasné voľby. Tinoco poukazoval na dve kľúčové požiadavky opozície.

Násilné opozičné protesty sa v Nikarague začali v apríli minulého roka, keď sa prezident Ortega pokúsil znížiť dôchodky v snahe vyplniť trhliny v sociálnom poistení. Išlo o najkrvavejšie zrážky v Nikarague od ukončenia občianskej vojny v roku 1990. Hoci prezident zakrátko od svojich zámerov ustúpil, prepukli celoštátne demonštrácie za jeho odstúpenie. Ortega proti demonštrantom tvrdo zakročil. Pri násilnostiach zahynulo podľa Medziamerickej komisie pre ľudské práva zhruba 320 ľudí a vyše 600 ďalších skončilo vo väzení.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá