Nulová tolerancia alkoholu pre cyklistov má podľa Kaliňáka svoj význam

Nulová tolerancia alkoholu pre cyklistov má podľa Kaliňáka svoj význam
Zdroj foto: SITA
Ako povedal pred novinármi, ak je povolená päťdesiatka, všetci idú šesťdesiat. Keď je stotridsať, všetci idú 140. Most-Híd podal v národnej rade návrh novely zákona o cestnej premávke, ktorou chcú zvýšiť povolenú hranicu alkoholu v krvi cyklistom na 0,5 promile.

„Pamätám si jedno spustenie stacionárneho radaru nastaveného na 140, tak do večera vybuchol. Odhadovali, že bude 100 alebo 200 priestupkov a bolo tam asi 2 000 priestupkov. Nikto nevedel, čo s tým má spraviť. Viem si predstaviť hádku, že niekto nafúka 0,6 promile a povie, že je to len o jednu desatinu, že mu to musia odpustiť. To je problém, ktorý nastane,“ povedal.

Most-Híd podal v národnej rade návrh novely zákona o cestnej premávke, ktorou chce zvýšiť povolenú hranicu alkoholu v krvi cyklistom na 0,5 promile. Poslanec strany Andrej Hrnčiar konštatoval, že nechcú propagovať alkohol na cestách, naopak, zastávajú tvrdé postihy pre tých, ktorí pijú alkoholické nápoje vo veľkej miere pri riadení či už motorových alebo bezmotorových vozidiel. Tam sú za prísne a exemplárne tresty. V tomto prípade im však ide o odstránenie neopodstatneného a zbytočne tvrdého opatrenia, objasnil predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos. V súčasnosti je tolerancia alkoholu pre cyklistov nulová. Podľa Hrnčiara sú už teraz tejto novele naklonení mnohí poslanci.

Ak by návrh prešiel, tak by to v praxi znamenalo, že muži by mohli vypiť dva litre “Radlera”, jeden liter desaťstupňového piva, 300 ml bieleho vína či 80 ml 40-percentného destilátu. Ženy by si mohli dovoliť 1,25 litra “Radlera”, 600 ml desaťstupňového piva, 200 ml bieleho vína alebo 50 ml 40-percentného destilátu. Hrnčiar dodal, že tolerancia 0,5 promile alkoholu je tolerovaná hranica pri väčšine členských krajín Európskej únie, a to aj pre vodičov motorových vozidiel. Most-Híd sa však chce držať témy alkoholu len pri bicyklistoch, nechcú zachádzať s touto problematikou k motorovým vozidlám, pretože by sa to podľa neho mohlo zneužívať.

Most-Híd dal v súvislosti s predkladaným návrhom vypracovať znaleckú expertízu Ústavu súdneho lekárstva a medicínskej expertízy Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine. Znalci a experti podľa Hrnčiara namietajú nulovú toleranciu, pretože každé zariadenie, ktoré zisťuje koncentráciu alkoholu v krvi, podlieha laboratórnej chybe. A teda aj človeku, ktorý alkohol nepil, môže prístroj namerať pozitívnu koncentráciu etanolu v krvi. Napríklad v prípade, ak zje určitú kombináciu potravín, môže “nafúkať” až 0,2 promile.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá