Brat Gabriela Garcíu Márqueza potvrdil autorovu demenciu

Brat Gabriela Garcíu Márqueza potvrdil autorovu demenciu
Zdroj foto: SITA
O zdravotnom stave nedávno hovoril aj dobrý priateľ držiteľa Nobelovej ceny za literatúru Plinio Apuleyo Mendoza, podľa ktorého má García Márquez Alzheimerovu chorobu, čo je najbežnejšia forma demencie.

"Má problémy s pamäťou. Niekedy plačem, pretože cítim, že ho strácam," uviedol brat spisovateľa. Ten je prvým členom rodiny, ktorý o týchto skutočnostiach otvorene a verejne hovorí. Starší brat mu vraj často telefonuje a stále opakuje základné otázky. "Fyzicky sa mu však darí dobre, no demenciou trpí už dlhšie. Stále má svoj humor, radosť a entuziazmus, ktorý mu nikdy nechýbal," povedal. Zároveň tiež potvrdil, že Gabriel García Márquez tým skončil s kariérou spisovateľa a prestal tvoriť.

Osemdesiatpäročný spisovateľ, scenárista a novinár Gabriel García Márquez je jedným z najvýznamnejších autorov 20. storočia. Nobelovu cenu za literatúru získal roku 1982. Svoju kariéru odštartoval ako žurnalista a napísal množstvo oceňovaných poviedok. Pre toto povolanie skončil so štúdiom práva. Celosvetovo sa preslávil ako románopisec, k jeho najznámejším titulom patria Sto rokov samoty (1976) a Láska v čase cholery (1985). Stal sa významným predstaviteľom magického realizmu, ktorý je založený na magickom a mytologickom výklade skutočnosti. Bol ostro kritizovaný za priateľstvo s kubánskym diktátorom Fidelom Castrom. V roku 1958 sa oženil s Mercedes Barchou, s ktorou má dvoch synov - Rodriga a Gonzala.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá