Vedci potvrdili informáciu o nájdení kľúčovej "Božskej" častice

Vedci potvrdili informáciu o nájdení kľúčovej "Božskej" častice
Zdroj foto: TA3
Vedci dnes potvrdili, že sa im podarilo objaviť novú subatomárnu časticu, ktorá by mohla byť hľadaným Higgsovým bozónom. Má hmotnosť 126,5 GeV.

"Môžem potvrdiť, že došlo k objavu častice, ktorá zodpovedá teórii Higgsovho bozónu," informoval John Worsley, Riaditeľ britskej Rady vedeckých a technologických zariadení.

V podobnom zmysle sa vyjadril aj hovorca jedného z dvoch vedeckých tímov, ktoré po tajomnej častici pátrali vo Veľkom hadrónovom urýchľovači Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) neďaleko švajčiarskej Ženevy.

"Je to predbežný výsledok, ale domnievam sa, že veľmi silný a veľmi solídny," konštatoval hovorca Joe Incandela na margo objavu Higgsovho bozónu, "božskej častice" ktorá zrejme zohrala kľúčovú úlohu pri vzniku vesmíru. Fyzici sa roky snažili detekovať stopy Higgsovho bozónu pri vysokoenergetických kolíziách častíc v LHC.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

O najnovších objavoch sme sa rozprávali s vedcami - Pavlom Strižencom z Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied a Tiborom Ženišom z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. Pozrite si aj tlačovú besedu vedcov z CERNu.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá