Arafatove veci zostali rádioaktívne, Palestína chce vyšetrovanie

Na veciach bývalého palestínskeho prezidenta Jásirovi Arafatovi sa našli stopy jedovatému polónia. Informoval o tom Inštitút rádiofyziky v Lausanne vo Švajčiarsku. Arafatova vdova Suha už požiadala o exhumáciu manželovho tela a vyšetrovanie požadujú aj Palestínčania.

Hovorca inštitútu Darcy Christen oznámil, že Arafatove veci obsahovali "prekvapivo" vysoké množstvo rádioaktívneho polónia 210. Zároveň však zdôraznil, že klinické symptómy opísané v Arafatových lekárskych správach neodzrkadľovali prítomnosť polónia, a preto nie je možné jednoznačne povedať, či bol palestínsky líder otrávený, alebo nie. Arabská televízna stanica al-Džazíra uviedla, že inštitút skúmal veci, ktoré mu dala Arafatova vdova. Išlo o šaty, zubnú kefku a šatku.

"Môžem potvrdiť, že sme namerali nevysvetliteľné, zvýšené množstvo polónia 210 vo veciach pána Arafata, ktoré obsahovali škvrny biologických tekutín," uviedol riaditeľ inštitútu Francois Bochud. Podľa jeho slov je jediným spôsobom, ako tieto zistenia potvrdiť, exhumácia tela palestínskeho vodcu. "Musíme to však spraviť rýchlo, pretože polónium sa rozkladá, takže ak budeme čakať pridlho, tak možný dôkaz dozaista zmizne," povedal Bochud pre al-Džazíru.

Polónium bolo stanovené tiež ako príčina smrti bývalého ruského špióna Alexandra Litvinenka v Londýne v roku 2006, pričom sa predpokladá, že bol zámerne otrávený.

Arafat zomrel v roku 2004 v nemocnici vo Francúzsku na náhle ochorenie, ktoré miatlo lekárov. Presnú príčinu smrti dodnes nestanovili, čo viedlo k špekuláciám, že mohol byť otrávený.

Palestínčania vyzvali na medzinárodné vyšetrovanie

Hlavný palestínsky vyjednávač Sáib Irikát vyzval dnes na medzinárodné vyšetrovanie príčin smrti palestínskeho exprezidenta. Podľa Irikáta nové zistenia dokazujú, že Arafatova smrť bola politickým aktom. Palestínska samospráva zvažuje možnosť exhumácie jeho telesných pozostatkov.  

Arafat (75) zomrel v nemocnici vo Francúzsku v roku 2004 po náhlej chorobe. Podrobnosti o jeho ochorení a smrti neboli zverejnené, čo okamžite vyvolalo množstvo fám a teórií. Mnoho Palestínčanov má už dlho podozrenie, že ich líder bol otrávený.

Arafatova vdova Suha, ktorá o testy požiadala, plánuje iniciovať exhumáciu jeho tela, pochovaného v sídle palestínskej samosprávy v predjordánskom Ramalláhu. Je presvedčená o tom, že jej manžel bol otrávený a nezomrel prirodzenou smrťou.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá