Tirana a Skopje majú šancu, Turecko sa eurobloku vzďaľuje

TA3 TASR SITA
29.5.2019 18:53

Európska komisia uviedla, že Turecko sa naďalej odkláňa od Európskej únie i jej hodnôt, a preto nevidí dôvod na odblokovanie rokovaní o pristúpení krajiny k eurobloku.

Tirana a Skopje majú šancu, Turecko sa eurobloku vzďaľuje
SITA/AP

Najvyšší výkonný orgán EÚ vo svojej správe týkajúcej sa perspektívy tureckého členstva v Únii kritizoval "vážny úpadok krajiny v oblasti právneho štátu a základných ľudských práv". Európska dvadsaťosmička sa vlani dohodla, že s Tureckom by sa nemali otvárať ani uzatvárať žiadne nové prístupové rokovacie kapitoly. Podľa zmienenej správy "zásadné skutočnosti, ktoré viedli k tomuto hodnoteniu, stále pretrvávajú".

Turecko a EÚ začali prístupové rozhovory v roku 2005, v posledných rokoch však uviazli na mŕtvom bode. K otvoreniu nových rokovacích kapitol došlo naposledy v júni 2016. Niektoré členské krajiny EÚ sa stavajú proti prijatiu tejto rozľahlej, relatívne chudobnej a prevažne moslimskej krajiny do Únie. Najmä Nemecko by v otázke členstva Turecka uprednostnilo alternatívny druh "privilegovaného partnerstva".

Námestník tureckého ministra zahraničných vecí Faruk Kaymakci uviedol, že správa EK o súčasnej situácii v Turecku obsahuje "nespravodlivú a neprimeranú kritiku", ktorú podľa neho nie je možné akceptovať. Kaymakci, ktorého vyjadrenie priniesla turecká tlačová agentúra Anadolu, zároveň poprel tvrdenia, že Turecko sa od Európskej únie odkláňa.

Proces založený na zásluhách

EK vyzvala členské štáty EÚ, aby otvorili prístupové rozhovory s Albánskom a Severným Macedónskom. Balkánske krajiny podľa nej už uskutočnili potrebné reformy. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová pred novinármi uviedla, že rozhovory o pristúpení týchto dvoch krajín do EÚ by sa mali začať čo najskôr. "Sú pripravení. Toto je naše hodnotenie," povedala.

Rozšírenie únie na 28 štátov skomplikovalo rozhodovací proces v tomto bloku. Nie je jasné, či budú členské štáty s takýmto krokom súhlasiť. Na začiatku svojho funkčného obdobia na čele EK v roku 2014 jej predseda Jean-Claude Juncker povedal, že počas jeho mandátu, ktorý mu končí 31. októbra, do únie nevstúpi žiadna nová krajina. Podľa Mogheriniovej to však nie je o tom, že Albánsko a Severné Macedónsko "vstúpia do únie zajtra ráno". "Ide o komplikovaný proces," povedala.

Odkedy sa začiatkom 90. rokov rozpadla Juhoslávia, perspektíva členstva v Európskej únii je silným motorom reforiem na nestálom Balkáne. Mogheriniová varovala členské krajiny, že Európa je na križovatke. "Vždy hovoríme, že je to proces založený na zásluhách, takže keď sú zásluhy hodnotené pozitívne, treba to uznať," pokračovala. "Neocenenie a nereagovanie na objektívny pokrok poškodí dôveryhodnosť Európskej únie," dodala.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok