Úradník mal poslať k novinárke sociálku, čelí trestnému oznámeniu

TA3 TASR
28.5.2019 11:27

Do kauzy sledovania novinárov mal byť zapletený aj bývalý riaditeľ odboru hmotnej núdze a sociálnych dávok z Ústredia práce Juraj Škrip. Pred pár rokmi mal poslať sociálnu kontrolu do domu novinárky Moniky Tódovej. ÚPSVaR podáva na svojho bývalého zamestnanca trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.

Úradník mal poslať k novinárke sociálku, čelí trestnému oznámeniu
TASR/Martin Baumann (ilu)

Sociálna kontrola v dome novinárky

"Bližšie objasnenie uvedených podozrení prenechávame orgánom činným v trestnom konaní, s ktorými budeme v tejto súvislosti úzko spolupracovať," dodala hovorkyňa ústredia Jana Lukáčová. Bývalý riaditeľ odboru hmotnej núdze a sociálnych dávok ÚPSVaR mal pred pár rokmi poslať sociálnu kontrolu do domu novinárky Moniky Tódovej. Už skôr o tom informovali Denník N a televízia Markíza. Podľa Markízy sa mal k činu priznať.

Opozičné hnutie OĽANO chce vyvodiť zodpovednosť za kauzu u šéfa rezortu. Premiér Peter Pellegrini by mal podľa opozičníkov odvolať z funkcie ministra práce Jána Richtera. Richter by sa mal novinárke ospravedlniť a okrem toho sa celou situáciou má zaoberať aj parlamentný ľudskoprávny výbor.

Minister nariadil na ústredí kontrolu

Richter nariadil pre kauzu sledovania novinárov na ústredí práce kontrolu. "Minister považuje za veľmi nešťastné a poľutovaniahodné, ak sa zamestnanec ÚPSVR mal akýmkoľvek spôsobom podieľať na snahe verejne známych obvinených osôb zisťovať informácie o súkromí novinárov," uviedol tlačový odbor ministerstva práce s tým, že Richter je o tomto prípade informovaný a plne podporuje súčinnosť ÚPSVR s vyšetrovateľmi v kauze sledovania novinárov.

"Zároveň minister využil svoju kompetenciu a poslal vnútornú kontrolu MPSVR SR prešetriť aktuálne medializované informácie na ÚPSVR. Určite však aj opozícia vie, že minister nevstupuje a ani nemôže vstupovať do personálnych rozhodnutí ústredia ako samostatného právneho subjektu, so svojim samostatným osobným úradom a viac ako 9000 zamestnancami," doplnil tlačový odbor.

V súvislosti s prípadom novinárky Tódovej tlačový odbor uviedol, že Richter sa ním detailne zaoberal v roku 2017 a vyjadril ľútosť nad konaním zamestnanca úradu a ospravedlnil sa za jeho správanie.  "Tvrdenie OĽANO, že sa akékoľvek informácie snažil 'ututlať', je preto úmyselným klamstvom. V roku 2017 boli vnútorne prešetrené všetky vtedy známe informácie, následne ÚPSVR prijalo opatrenia, aby už k podobným pochybeniam nedošlo," tvrdí ministerstvo.

Kauzou sa chcú zaoberať na výbore

Hnutie OĽaNO iniciovalo zvolanie mimoriadneho ľudskoprávneho výboru v parlamente, kde sa chce zaoberať celou kauzou, ale aj efektívnosťou systému, podľa ktorého sú rodičia detí od troch rokov povinní hlásiť štátu kto, kde a ako sa stará o ich deti. Podľa OĽANO štát takto zaťažuje desiatky tisíc rodičov. Rezort práce uviedol, že národný projekt Podpora rozvoja sociálnej práce v rodinnom prostredí bol realizovaný prostredníctvom všetkých úradov práce na Slovensku už od roku 2014, Bratislavský kraj bol zaradený v roku 2016.

"V rámci neho terénni sociálni pracovníci v oblasti štátnych sociálnych dávok navštevujú poberateľov dávok priamo v rodinnom prostredí. Ich úlohou je zistiť, či tieto prostriedky plnia svoj účel, či nie sú nejaké zmeny oproti spisovej dokumentácii a poskytnúť klientom sociálne poradenstvo. Ďalším dôvodom návštevy v rodine môže byť aktualizácia spisovej dokumentácie, aby nedochádzalo k omylom a nezrovnalostiam pri vyplácaní štátnych sociálnych dávok," ozrejmil kontroly rodičov tlačový odbor ministerstva. Zároveň dodal, že ústredie práce nebolo nijakým spôsobom kontaktované orgánmi činnými v trestnom konaní. "Informácie preto čerpáme výhradne z médií," dodalo ministerstvo.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok