Sagan vyhral aj tretiu etapu TdF, P. Velits skončil tretí

Aktualizované:
Sagan vyhral aj tretiu etapu TdF, P. Velits skončil tretí
Zdroj foto: SITA
Slovenský cyklista Peter Sagan opäť predviedol svoje výnimočné kvality, keď v utorok získal už druhé etapové vavríny na 99. ročníku Tour de France.

Slovenský cyklista Peter Sagan predviedol druhé víťazné gesto na pretekoch Tour de France, keď sa presadil v utorňajšej 3. etape z Orchies do Boulogne-sur-Mer (197 km). Úspech slovenských farieb zvýraznil 3. miestom Peter Velits. Prvýkrát v histórii skončili dvaja slovenskí cyklisti v najlepšej trojke na slávnych etapových pretekoch. Žlté tričko lídra 99. ročníka si aj naďalej udržal Švajčiar Fabian Cancellara. Sagan si etapovým víťazstvom upevnil vedenie v súťaži aktivity o zelený dres. Dvadsaťdvaročný Žilinčan sa stal najmladším cyklistom od roku 1934 a Reného Vietta, ktorý v jednom ročníku Tour vyhral dve etapy.

Krátko po štarte unikla päťčlenná skupina, v ktorej opäť nechýbal Dán Michael Morkov. Líder súťaže vrchárov na 99. ročníku útočil zatiaľ v každej z etáp. Už po 8 km mala pätica na pelotón dvojminútový náskok. Okrem Morkova boli v popredí Ukrajinec Andrij Grivko, ktorý bol dlhé kilometre virtuálnym lídrom pretekov, keďže pred utorkom strácal na Cancellaru 38 sekúnd, Francúzi Sebastien Minard a Giovanni Bernaudeau a Španiel Ruben Peréz. Náskok vedúcej skupiny sa ustálil na 5 minút.

Dlho sa na trati nič nedialo, na 79. km prišlo v pelotóne k hromadnému pádu, ale všetci jazdci pokračovali. Balík zvýšil aktivitu v Senlecques na 119. km, kde bola rýchlostná prémia. Bojovalo sa o 6. miesto a Mark Cavendish ukázal svoje kvality a znížil v bodovacej súťaži odstup na Petra Sagana, ktorý finišoval ôsmy, o dva body. Na 140. km prišlo k ďalšiemu pádu, po ktorom musel z pretekov ako prvý odstúpiť zranený Bielorus Konstantin Sivcov. Krátko na to mal defekt Peter Sagan, ale rýchlo sa vrátil do pelotónu. Rozhodovalo sa v záverečných 35 km, keď na pelotón čakalo päť horských prémií. Vpredu zostala štvorica jazdcov, ku ktorým sa rýchlo približovala hlavná skupina.

Na 166. km prišlo k ďalšiemu pádu, po ktorom pravdepodobne so zlomenou kľúčnou kosťou skončil Španiel José Rojas. Vo zvlnenom teréne sa trhal pelotón na menšie skupiny a aj v popredí zotrvali už len Grivko a Morkov. V predposlednom kopci 7 km pred cieľom sa skončil aj pokus dánsko-ukrajinskej dvojice a pozornosť sa sústredila na záver. Približne 5100 m pred cieľom nastúpil Francúz Sylvain Chavanel, ktorý bojoval o žltý dres lídra pretekov. Chavanelov pokus sa skončil 500 m pred páskou a začala sa veľká bitka. Skvele ju zrežíroval Peter Sagan, o jeho víťazstve bolo rozhodnuté už 50 metrov pred páskou. Výborne finišoval aj Peter Velits, ktorého klasifikovali na 3. mieste.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá