V K4 do Londýna bez bratov Riszdorferovcov

V K4 do Londýna bez bratov Riszdorferovcov
Zdroj foto: CTK
Slovenský mužský štvorkajak bude na Hrách XXX. olympiády v Londýne (27. júla - 12. augusta) obhajovať svoje striebro z Pekingu 2008 v zostave Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček a Juraj Tarr.

Rozhodlo o tom prezídium Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky na základe výsledkov dvoch kôl nominačných pretekov v Račiciach, výsledkov K4 na majstrovstvách Európy v chorvátskom Záhrebe a dodatkových testov, ktoré sa uplynulý víkend uskutočnili v Komárne. „Do ´K4´ sme vybrali najlepších štyroch singlistov z druhých kvalifikačných pretekov v Račiciach. Hlavu nad zostavou sme si lámali dva mesiace. Rozhodovanie bolo ťažké. Brali sme do úvahy technickú spôsobilosť pádlovania, výkonnosť a aj medziľudské vzťahy medzi pretekármi. Predchádzajúca zostava s bratmi Riszdorferovcami, Vlčekom a Tarrom dosiahla v minulosti množstvo úspechov. V poslednom roku však prichádzali neúspechy a tie boli spôsobené predovšetkým vzťahmi medzi členmi posádky. Na tom to vlastne celé stálo i padalo,“ vysvetľoval na pondelkovom popoludňajšom brífingu v sídle SZRK jeho predseda Róbert Petriska.

Podľa jeho slov sa vzťahové problémy s posádkou štvorkajaka ťahali už od olympiády v Pekingu, naplno sa začali prejavovať po majstrovstvách sveta v roku 2009 v Poznani, kde prišiel ich prvý veľký „prepadák“, keď skončili až na desiatom mieste. „Už tam boli korienky avíza, že by bolo potrebné niečo zmeniť. Ja to beriem ako generačnú výmenu. V Londýne budeme mať takmer tie isté lode ako v Pekingu, bratov Riszdorferovcov nahradia Gelle a Jankovec, pribudol Hagara. Priznávam, že nie je najvhodnejší čas na takýto rez, ale bolo to nevyhnutné. Nominovaná štvorica je psychicky v pohode, odhodlaná zabojovať. Dúfam, že im nič nezabráni podať maximálny výkon,“ vysvetľoval predseda SZRK.

Do Londýna vycestuje osem slovenských rýchlostných kanoistov. Peter Gelle s Erikom Vlčekom budú štartovať aj v K2 na 1000 m, Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou majú istý spoločný štart v K2 na 500 m a jedna z nich by sa mala predstaviť aj v K1 na 200 m, V C1 mužov na 200 m svoju olympijskú premiéru zažije Ľubomír Hagara a v K1 mužov na 1000 m bude reprezentovať Marek Krajčovič. „Peter Gelle bude nakoniec ´háčikom´ v dvoch lodiach. Veľmi podrobne sme si to so všetkými chlapcami rozoberali. Tí, ktorým sme vyjadrili dôveru, sú odhodlaní ísť do náročného boja. Veríme, že Gelle s Vlčekom uspejú v dvojakajaku aj štvorkajaku,“ pokračoval Róbert Petriska.

V spojení so štvorkajakom si slovenská športová verejnosť zvykla na medailové umiestnenia. Šéf slovenskej rýchlostnej kanoistiky si uvedomuje, že po takejto radikálnej zmene posádky nemožno myslieť na také vysoké méty. „Štvorkajak má podľa nás na veľmi dobré umiestnenie, čo v našich podmienkach znamená lepšie ako šieste miesto. Rovnako vysoké očakávania sú aj v súvislosti s dvojkajakom, v ktorom budú opäť sedieť Gelle s Vlčekom. Máme na prípravu ešte štyri týždne, dúfajme, že to vyjde,“ uzavrel Róbert Petriska. 

Nominácia rýchlostných kanoistov SR na OH do Londýna:
C1 na 200 m: Ľubomír Hagara, 
K1 muži na 1000 m: Marek Krajčovič 
K2 ženy na 500 m: Ivana Kmeťová, Martina Kohlová 
K2 muži na 1000 m: Peter Gelle, Erik Vlček 
K4 muži na 1000 m: Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček, Juraj Tarr

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá