Fico uvažuje o verejnoprávnej poisťovni, podľa Procházku neušetrí

Aktualizované:
Fico uvažuje o verejnoprávnej poisťovni, podľa Procházku neušetrí
Zdroj foto: SITA
Jedna verejnoprávna zdravotná poisťovňa je najlepším riešením a treba sa poponáhľať s odkupovaním tých súkromných, vyhlásil premiér. Nesúhlasí s ním poslanec KDH Procházka, podľa ktorého sa týmto spôsobom neušetrí.

Fico: Začíname strácať trpezlivosť

Premiér Robert Fico cez víkend avizoval, že štát sa bude musieť vyrovnať so súkromnými zdravotnými poisťovňami, pričom riešením by mohla byť jedna zdravotná poisťovňa. "Ak existujú demokratické spôsoby, ako zriadiť jednu zdravotnú poisťovňu, nemám s tým problém," uviedol premiér.

Nepáči sa mu, že v čase, keď štát hľadá zdroje na platy sestier a lekárov, majú majitelia súkromných zdravotných poisťovní vysoké zisky. "My hľadáme 50 miliónov eur pre sestry a lekárov a niekto, kto je majiteľom súkromnej zdravotnej poisťovne, si odkrojí z verejných financií 30, 40 alebo 50 miliónov eur," povedal. Podľa neho je takéto správanie neakceptovateľné. "Začíname strácať trpezlivosť," dodal. Podľa Fica by pri vytvorení jednej poisťovne nešlo o násilné vyvlastnenie. "Existuje možnosť odkúpenia podielov, treba s nimi rokovať," vysvetlil.

Zisk Dôvery je veľký ako vládna rezerva

Zisk súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera je podľa premiéra približne rovnaký ako rezerva vlády, ktorá išla na platy lekárov a sestier. Dôvera v roku 2011 zobrala z verejných zdrojov 40 mil. eur, s odkupovaním súkromných zdravotných poisťovní by sa tak mal štát poponáhľať, vyhlásil dnes na brífingu predseda vlády.

"Na jednej strane sa trápime, hľadáme rezervy, na druhej strane si niekto odkrajuje z verejných zdrojov peňazí. Veď oni predsa majú správne fondy, z ktorých majú žiť," uviedol. Jedna verejnoprávna zdravotná poisťovňa je podľa neho pre Slovensko najlepším riešením.

Ako dodal, Dôvera na rozdiel od druhej súkromnej poisťovne Union neodmietla rokovania s vládou na túto tému. S poisťovňami chce Fico hovoriť o tom, ako by mohlo odkúpenie prebehnúť a aká by bola hodnota poisťovní. "Pokiaľ to bude niečo rozumné, tak si myslím, že by sa k tomu malo pristúpiť," dodal premiér.

Procházka: Vyvlastnenie úspore nepomôže

Nápad premiéra vyvlastniť zdravotné poisťovne podľa poslanca Radoslava Procházku z KDH nepomôže úspore a múdrejšiemu financovaniu zdravotníctva. Ako povedal Procházka, ak je však cieľom dostať zase raz nejaké verejné peniaze za odkúpenie poisťovní do súkromných rúk, tak potom áno, toto je jedna z ciest.

Podľa neho aj keď odhliadneme od mimoriadnej technickej aj finančnej náročnosti takéhoto úsilia, je jeho nevýhodou predovšetkým to, že nijako nerieši podstatu problému. "Tú by omnoho efektívnejšie riešilo zrušenie povinných zdravotných odvodov, financovanie základnej zdravotnej starostlivosti zo štátneho rozpočtu a súťaž poisťovní len na trhu dobrovoľného pripoistenia k základnej zdravotnej starostlivosti. Poisťovniam by v takom prípade nebolo treba nič nahrádzať ani od nich nič kupovať späť a usporili by sa aj tie náklady, ktoré dnes stojí správa systému zdravotných odvodov," uviedol Procházka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá