SaS chce okresať príspevky pre veľké parlamentné strany

SaS chce okresať príspevky pre veľké parlamentné strany
Zdroj foto: SITA
Tretia schôdza parlamentu pokračuje aj dnes, keďže sa poslancom nepodarilo prerokovať všetky body. Zákonodarný zbor by sa mal zaoberať návrhom strany SaS, ktorá chce, aby sa na šetrení štátnych peňazí podieľali aj veľké politické strany.

Do parlamentu preto predložila novelu zákona o politických stranách, z ktorej vyplýva, že Smer-SD by od roku 2013 dostával nižší príspevok na činnosť. Návrh liberálov počíta s tým, že stranám, ktoré vo voľbách dostali najmenej desať percent hlasov, by sa príspevok za hlasy nad touto hranicou krátil o štvrtinu.

Keďže viac než desať percent hlasov v marcových voľbách získal len Smer-SD, ostatné politické strany by zmenu nepocítili. „Tento mechanizmus sa nedotýka malých, slabých politických strán, ktoré majú stále potenciál rastu; naopak, solidarizuje to veľké strany s vysokým volebným ziskom,“ píšu autori novely v dôvodovej správe.

NR SR sa bude zaoberať aj novelou stavebného zákona, ktorú pripravila SDKÚ-DS. Podľa návrhu s umiestnením skládok odpadu by mali súhlasiť samosprávy príslušnej obce alebo kraja. Stavebník by podľa SDKÚ-DS musel mať súhlasné stanovisko príslušnej obce a kraja pri skládke nebezpečného odpadu a novej skládke odpadov alebo rozširovaní existujúcej skládky odpadov, ktoré môžu prijať viac ako 10 ton za deň alebo majú celkovú kapacitu väčšiu ako 25 000 ton.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá