Blake zdolal na stovke Bolta a je štvrtý v histórii

Ostro sledovaný súboj na jamajskom atletickom šampionáte v Kingstone v behu na 100 m sa skončil víťazstvom úradujúceho majstra sveta Yohana Blakea, ktorý zabehol čas 9,75 s a jasne zdolal olympijského víťaza Usaina Bolta.

Len mesiac pred olympijskými hrami v Londýne sa Blake zaradil na štvrté miesto historických svetových tabuliek a vyslal svetu odkaz, že je pripravený získať prvenstvo na 100 m. Blake zároveň dosiahol svetový výkon roka, podpora vetra bola ideálna 1,1 m/s. Bolt finišoval s odstupom 11 stotín a vybojoval si miesto v jamajskom olympijskom tíme.


"Tréner Glen Mills mi hovoril, že dokážem zabehnúť podobný čas. Veril som tomu. Teraz ma čaká ďalšia výzva v podobe olympijských hier. Bude to veľmi vzrušujúce," povedal Blake. Bolt pokazil štart, v závere už svojho veľkého súpera nedokázal predstihnúť. Tretiu olympijskú miestenku si vybojoval Asafa Powell, ktorému namerali 9,88 s. "Bez debaty je Blake špičkovým šprintérom. Už pred pár rokmi som hovoril, že je jedným z najlepších. Pre mňa je len jedným zo súperov, ktorých musím v Londýne zdolať," povedal Bolt a pokračoval: "Pred finále si Nesta Carter hľadal najlepšiu pozíciu na štart, bol vedľa mňa a ja som sa nesústredil na výstrel. Potom je len veľmi náročné pretekať s Asafom a Yohanom, keď oni už dávno akcelerovali. Musím popracovať na štartoch, niečo podobné sa mi stalo už v semifinále. Musím súperov vedľa seba ignorovať."


Aj finále ženskej stovky prinieslo skvelý čas. Shelly-Ann Fraserová-Pryceová dosiahla na Národnom štadióne svetový výkon roka 10,70 a zdolala Veronicu Campbellovú-Brownovú (10,82) i Kerron Stewartovú (10,94). "Mám za sebou prvú prekážku, ktorú som zvládla. Čakajú ma teraz ďalšie na ceste do Londýna," povedala Fraserová-Pryceová.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá