Tisíce Japoncov protestovali proti spusteniu jadrových reaktorov

Tisíce Japoncov protestovali proti spusteniu jadrových reaktorov
Zdroj foto: SITA
Tisíce odporcov jadrovej energie protestovali dnes v Tokiu proti plánovanému obnoveniu prevádzky dvoch atómových reaktorov. Pred sídlom japonského premiéra Jošihika Nodu sa podľa organizátorov zhromaždilo približne 45.000 demonštrantov, uviedla agentúra Kjódo.

Podobné protesty sa konajú v Japonsku takmer každý týždeň, odkedy vláda napriek silnému odporu verejnosti v máji rozhodla o opätovnom spustení dvoch reaktorov v elektrárni Ói na ostrove Honšú. Prvý z nich uvedú do prevádzky túto nedeľu a druhý v polovici júla. Premiér tento krok zdôvodnil obavami z výpadkov dodávok elektrickej energie pre domácnosti aj priemysel počas kritických letných mesiacov.

Japonsko po ničivom zemetrasení a cunami z marca 2011, ktoré spôsobili haváriu v atómovej elektrárni Fukušima, odstavilo všetkých svojich 50 komerčných jadrových reaktorov. Následne ich podrobilo prísnym bezpečnostným kontrolám a údržbe. Jadrová energetika pred zemetrasením pokrývala takmer 30 percent japonskej spotreby elektrickej energie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá