Do Súdnej rady zasadnú nominanti poslancov Smeru

Do Súdnej rady zasadnú nominanti poslancov Smeru
Zdroj foto: TA3
Dve uvoľnené stoličky v 18-člennej Súdnej rade SR obsadia nominanti poslancov vládneho Smeru-SD Alena Šišková a Jozef Maruščák. V tajnej voľbe o tom rozhodli poslanci parlamentu, ktorí vyberali z troch prihlásených kandidátov.

Podporu nedostal iba nominant Jozefa Mikloška (KDH) Peter Rajňák, za ktorého hlasovali len štyria poslanci. Maruščák bol doteraz podpredsedom Krajského súdu v Košiciach, Šišková sudkyňou Najvyššieho súdu SR. O výsledkoch štvrtkového hlasovania informovala v úvode ôsmeho rokovacieho dňa 3. schôdze Anna Vitteková (Smer-SD).

Členovia snemovne tiež volili kandidátov na členov disciplinárnych senátov. O samotnom obsadení senátov rozhodne Súdna rada SR. Tá bude mať na výber z kandidátov parlamentu, sudcovských rád a ministra spravodlivosti. Národná rada SR odporúčala všetkých 12 nominovaných kandidátov.

Poslanci rozhodli aj o kandidátoch na vymenovanie za členov výberových komisií uskutočňujúcich výberové konanie na voľné miesta sudcov. Stali sa nimi Andrej Bartakovič a Miroslav Maďar (nominanti Smeru-SD). O zložení výberovej komisie rozhoduje predseda súdu, ktorý výberové konanie vyhlasuje.

Poslancov dnes čakajú ďalšie neprerokované body. Rokujú o návrhu na zrušenie kvóra pre platnosť referenda, na rad by malo prísť aj zriaďovanie šesťročných gymnázií či zmena stavebného zákona. Hlasovať dnes nebudú.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá