Protesty proti chamtivosti bánk sa rozšírili do sveta

Protesty proti chamtivosti bánk sa rozšírili do sveta
Zdroj foto:
Všetko sa to začalo na Wall Street, kde stovky nespokojných Američanov už niekoľko dní protestujú proti tvrdému kapitalizmu.

Demonštranti po celom svete protestovali proti bankárom a politikom, ktorých obviňujú z toho, že zruinovali hospodárstva a priviedli milióny ľudí do biedy nenásytnosťou a zlým vládnutím.


Protesty proti korupcii, kapitalizmu a finančným trhom, inšpirované americkým hnutím Occupy Wall Street (Obsaďte Wall Street), sa začali na Novom Zélande a v Austrálie a pokračovali v Ázii a v Európe, kde ich účastníci spojili s demonštráciami proti úsporných opatreniam. Najväčšiu účasť, až 100.000 ľudí, očakávali organizátori v Ríme.


V talianskej metropole došlo počas protestného pochodu k násiliu. Polícia nasadila slzotvorný plyn po tom, ako skupiny zamaskovaných výtržníkov rozbíjali výklady, podpaľovali autá a dokonca zaútočili na dva televízne štáby. Iní pálili zástavy Talianska a EÚ. Zatiaľ sa neobjavili správy o zraneniach.


Polícia v Ríme vyslala do ulíc množstvo svojich príslušníkov v očakávaní búrlivých protivládnych protestov deň po tom, ako kabinet premiéra Silvia Berlusconiho tesne prežil hlasovanie o dôvere. Protestujúcich - nezamestnaných, študentov i dôchodcov - priviezlo do metropoly z celého Talianska asi 750 autobusov.
"Ľudia Európy: povstaňte!" uvádzal jeden z transparentov v Ríme. Niektorí pokojní demonštranti sa obrátili proti násilnej skupine a snažili sa ju zastaviť, uviedli miestne médiá.


V nemeckom Frankfurte nad Mohanom protestovalo približne 5000 ľudí pred sídlom Európskej centrálnej banky, zatiaľ čo v Londýne asi 500 demonštrantov pochodovalo od Katedrály sv. Pavla k neďalekej burze cenných papierov. V Bruseli sa zhromaždilo 6000 protestujúcich.


V Grécku zvolali protest proti úsporným opatreniam na aténske námestie Syntagma. "To, čo sa deje v Grécku teraz, je nočnou morou, ktorá v budúcnosti čaká iné krajiny. Solidarita je zbraň ľudí," uviedla grécka skupina Skutočná demokracia.


V Paríži sa protesty konajú v čase, keď v meste zasadajú ministri financií skupiny G20. V Madride plánovali organizátori sedem pochodov, ktoré sa predvečer stretnú v centre mesta.
Stovky ľudí vyšli do ulíc bosnianskej metropoly Sarajevo s portrétmi revolucionára Che Guevaru a starými komunistickými zástavami s nápisom "Smrť kapitalizmu, slobodu ľuďom".

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.
Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Rímske peklo - tak označili násilnosti talianske médiá. Hoci vyšli ľudia do ulíc na viacerých miestach Európy, najdramatickejšie to bolo práve v Taliansku.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá