Zrušenie trestnoprávnej imunity je v druhom čítaní

Zrušenie trestnoprávnej imunity je v druhom čítaní
Zdroj foto:
Periodicky sa opakujúce snahy o zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov sa zrejme chýlia ku koncu. V parlamente sa dnes po prvý raz našla na takomto kroku zhoda naprieč politickým spektrom a zrušenie trestnoprávnej imunity prešlo do druhého čítania.

Zmenu Ústavy SR dnes podporilo 140 zo 141 prítomných poslancov, nadväzujúcu novelu Trestného poriadku už všetkých 141 prítomných poslancov.

Po zrušení imunity budú členovia snemovne nepostihnuteľní len za výroky prednesené v parlamentnej sále a orgánoch Národnej rady SR a za hlasovanie v nich, a to aj po zániku ich poslaneckého mandátu. Istú výhodu v porovnaní s bežnými občanmi si zákonodarcovia predsa len ponechajú - na ich vzatie do väzby bude potrebný súhlas parlamentu a na zadržanie v prípade pristihnutia pri páchaní trestného činu bude potrebný súhlas mandátového a imunitného výboru. V opačnom prípade budú okamžite prepustení.

Sudcov Ústavného súdu SR sa zmena nedotkne a trestnoprávna imunita im zostane v rozsahu, akým momentálne disponujú členovia národnej rady. "V tejto chvíli budeme plniť objednávku v tom rozsahu, v akom ju chápeme, že od verejnosti prišla, to je zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov," vysvetlil 16. mája Radoslav Procházka (KDH), člen pracovnej skupiny, ktorá zrušenie imunity chystala. Predseda parlamentu PavolPaška (Smer-SD) zmeny v tejto oblasti do budúcnosti nevylučuje.

Pod návrhom sú podpísaní predsedovia poslaneckých klubov všetkých parlamentných strán aj Paška. Priestupkovú imunitu si poslanci zrušili už koncom predchádzajúceho volebného obdobia.

O imunitu poslanci prídu 1. septembra po definitívnom schválení noriem, ktoré sa očakáva na júlovej schôdzi. Na tento dátum zároveň pripadá 20. výročie schválenia Ústavy Slovenskej republiky.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá