Najvyšší súd rozhodne o budúcnosti Obamovej zdravotnej reformy

Najvyšší súd Spojených štátov by mal vo štvrtok rozhodnúť o ďalšom osude kontroverznej reformy zdravotníctva z dielne administratívy Baracka Obamu, ktorú prezident považuje za jeden zo svojich najväčších politických úspechov, zatiaľ čo pre opozičnú Republikánsku stranu je aj dva roky po schválení terčom tvrdej kritiky.

Deväťčlenná porota, v ktorej majú prevahu konzervatívni sudcovia nominovaní Obamovými republikánskymi predchodcami, posudzuje súlad legislatívy s federálnou ústavou, verdikt je však ťažko predvídateľný. Súd môže rozhodnúť v prospech alebo neprospech reformy ako takej, nie je však vylúčené, že vynesie viacero výrokov vzťahujúcich sa jednotlivé časti. Verdikt by pritom mohol zasiahnuť do života prakticky každého Američana a priniesť významný zvrat v kampani pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami. V každom prípade ide o najsledovanejšie konanie najvyššieho súdu od roku 2000, keď potvrdil volebné víťazstvo Georgea W. Busha.

Reforma z dielne Obamovej administratívy má v nasledujúcich rokoch zvýšiť podiel zdravotne poistených občanov v aktívnom veku na 95 percent a zastaviť prudko rastúce náklady na zdravotnú starostlivosť. Zatiaľ čo Obama hovorí o splnení dlhoročných túžob bežných Američanov, odporcovia sú pobúrení a vyhlasujú, že ide o nebývalý príklad zneužitia moci v prospech legislatívy, ktorá podporí sociálny parazitizmus a zaťaží daňových poplatníkov. Spojené štáty sú jedinou vyspelou demokraciou sveta, ktorá v súčasnosti nemá systém povinného zdravotného poistenia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá