Rusi chceli ovplyvniť voľby v USA, ukázala Muellerova správa

TA3 TASR ČTK
18.4.2019 16:37

Americký minister spravodlivosti William Barr vyhlásil, že ruská vláda "podporovala snahy o protizákonné zasahovanie" do prezidentských volieb v USA v roku 2016, ale nezistilo sa, že by americkí občania vrátane osôb spojených s kampaňou Donalda Trumpa boli vinní zo spolčenia sa s Ruskom.

S Moskvou sa nespolčili

Závery osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, bývalého riaditeľa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie, odovzdali justičným výborom oboch komôr Kongresu a sprístupnili verejnosti na internetovej stránke rezortu spravodlivosti.

Vláda prezidenta Donalda Trumpa zverejnila túto dlho očakávanú správu, hoci nie v úplnej podobe, po tom, ako ju Mueller v marci doručil ministrovi spravodlivosti Williamovi Barrovi. Ten následne v liste adresovanom Kongresu i verejnosti zhrnul najdôležitejšie závery, pričom konštatoval, že Mueller nenašiel dôkazy o tom, že by sa súčasný prezident alebo jeho spolupracovníci "spolčili" s Ruskom alebo že by s ním "koordinovali" svoju činnosť s cieľom zasahovať do kampane pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch.

Predstavitelia opozičnej Demokratickej strany vtedy požadovali bezodkladné zverejnenie Muellerovej správy v plnom rozsahu. Ministerstvo spravodlivosti tejto požiadavke teraz vyhovelo, niektoré časti 400-stranového dokumentu však zostali začiernené, aby boli chránené prebiehajúce vyšetrovania, ako aj z iných dôvodov.

Žiadajú, aby vypovedal

Správa sa zameriava na otázku zasahovania Ruska do amerických volieb, ale aj na to, či v tom bola Trumpova kampaň nápomocná a či Trump následne snažil mariť vyšetrovanie. Barr vo štvrtok vyhlásil, že ruská vláda "podporovala snahy o protizákonné zasahovanie" do prezidentských volieb v USA, ale nezistilo sa, že by americkí občania vrátane osôb spojených s Trumpovou kampaňou boli vinní zo spolčenia sa s Ruskom. Na tlačovej konferencii tiež uviedol, že "dôkazy pripravené osobitným vyšetrovateľom nie sú dostatočné, aby sa mohlo konštatovať, že sa prezident dopustil marenia spravodlivosti".

Minister spravodlivosti tiež povedal, že Biely dom spolupracoval s Muellerovým vyšetrovaním, ale poznamenal, že Trumpa "znechucovalo a hnevalo" to, čo vnímal ako pokus o podkopávanie svojho prezidentského úradu. Barr uviedol, že nemá "námietky" voči tomu, aby Mueller vypovedal o svojom vyšetrovaní pred Kongresom. Podľa ministra sa prezident nedovolával zásady mlčanlivosti v prípade žiadnej z informácií v Muellerovej správe.

Šéf justičného výboru Snemovne reprezentantov Kongresu, demokrat Jerrold Nadler, požiadal Muellera, aby vypovedal pred jeho výborom do 23. mája. Osobitný vyšetrovateľ ministerstva spravodlivosti Mueller ukončil 22. marca 2019 vyšetrovanie údajného zasahovania Ruska do prezidentských volieb, pričom následne správu z neho predložil ministrovi spravodlivosti Barrovi. Minister potom 24. marca zverejnil v liste adresovanom Kongresu krátke štvorstranové zhrnutie najdôležitejších záverov z Muellerovho vyšetrovania.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok