Maršál Haftar tiahne na Tripolis, zomierajú desiatky ľudí

16.4.2019 12:56

Už najmenej 174 ľudí zahynulo a ďalších 758 osôb utrpelo zranenia v bojoch o ovládnutie líbyjskej metropoly Tripolis.

Bielorusku chcú sťažiť vývoz, sankcie majú byť zamerané aj na ropu
Foto: TASR/AP (ilu)

V dôsledku násilností v Tripolise a jeho okolí zahynulo podľa Svetovej zdravotníckej organizácie aj 14 civilistov a ďalších 36 ich utrpelo zranenia. Vyše 18.000 ľudí pre násilie opustilo svoje domovy. "WHO vyslala do nemocníc, kam privážajú zranených, ďalší sálový personál," uviedol hovorca WHO Tarik Jašarevič.

Boje vypukli 4. apríla, keď jednotky samozvanej Líbyjskej národnej armády pod velením poľného maršala Chalífu Haftara spustili ofenzívu s cieľom dobyť Tripolis, v ktorom sídli Vláda národnej jednoty, uznaná Organizáciou Spojených národov. V bojoch o Tripolis stoja proti sebe Haftarova samozvaná Líbyjská národná armáda a sily spriaznené s medzinárodne uznávanou Vládou národnej jednoty. Okrem pozemných akcií obe strany podnikajú každodenné nálety, pričom sa vzájomne obviňujú z cielenia na civilistov.

Líbya zažíva nepokoje a chaos od povstania podporovaného Severoatlantickou alianciou v roku 2011, počas ktorého bol zvrhnutý dlhoročný diktátor Muammar Kaddáfí. Odvtedy sa snažia získať moc a ovládnuť ropné náleziská dve súperiace vlády — medzinárodne uznaná vláda národného porozumenia sídliaca v Tripolise a konkurenčná so sídlom v meste Tobruk — a s nimi prepojené ozbrojené skupiny.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok