Brocka: Vláda ide prebujnelú byrokraciu ďalej zvyšovať

Brocka: Vláda ide prebujnelú byrokraciu ďalej zvyšovať
Zdroj foto: SITA
Vládny návrh novely kompetenčného zákona zvyšuje prebujnenú byrokraciu a neznamená šetrenie. V rozprave k tejto k právnej norme to dnes na úvod šiesteho rokovacieho dňa tretej schôdze NR SR vyhlásil podpredseda KDH Július Brocka.

"Ak boli v minulosti na jednom ministerstve dvaja štátni tajomníci, bolo to o krížovej kontrole, pretože boli vládne koalície. Teraz je úplne iná situácia, Smer má všetku moc v štáte. Vy máte málo postov, potrebujete krížovú kontrolu?" pýtal sa na margo zámeru vlády zvýšiť počet štátnych tajomníkov na viacerých ministerstvách.

Podľa Brocku by malo byť výrazom efektívneho riadenia štátu úplne iné správanie. "Vy by ste mohli niektoré rezorty zrušiť či zlučovať, nemusíte robiť kompromisy. Mohli by ste začať od seba a prispieť k tomu, ako sa dá v štáte šetriť. Je finančná kríza a kedy, ak nie teraz, by ste mali nakladať efektívne s každou korunou? Táto novela je pravý opak," upozornil opozičný poslanec s tým, že KDH ju nepodporí, lebo v novele je viacero príkladov čistého plytvania. Ako príklad šetrenia načrtol možnosť zrušenia ministerstva hospodárstva, ktorého agendu by mohol prevziať rezort financií.

Anton Martvoň (Smer-SD) Brocku upozornil, že súčasná vláda chce pracovať, riešiť krízu a problémy a na to potrebuje mať aj k dispozícii príslušné funkcie. "Vláda potrebuje mať na ministerstvách odborníkov," zdôraznil. Zároveň pripomenul, že vláda Ivety Radičovej nešla do žiadneho rušenia ministerstva, no pripustil, že pri rezorte hospodárstva by sa dali hľadať viaceré alternatívy.

Na poslancov dnes čaká aj rozprava o zrušení trestnoprávnej imunity. Právnu normu, na schválenie ktorej je potrebných aspoň 90 hlasov, predložili spoločne všetci predsedovia poslaneckých klubov a šéf parlamentu Pavol Paška (Smer-SD). Zrušenie imunity by teda malo prejsť.

Ešte predtým sa bude diskutovať vládnom návrhu zákona o energetike, o zákone o regulácii v sieťových odvetviach a o novele zákona o elektronických komunikáciách. Na programe je aj návrh opozičného Mosta-Híd, ktorý chce slovenským olympijským medailistom priznať nárok na doživotnú rentu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá