Smer: Druhý pilier bude dobrovoľný až do veku 35 rokov

Druhý dôchodkový pilier je zle nastavený, má nevýhodnú skladbu sporiteľov. Takto na dnešnej tlačovej konferencii zdôvodnil potrebu zmien v jeho nastavení smerácky minister práce Ján Richter.

Zmeniť sa tak má vstup do piliera, percento mesačného príspevku či nastavenie a porovnávanie fondov. Po novom sa má zmeniť povinný vstup na dobrovoľný, a to až do veku 35 rokov sporiteľa. Inak bude vyzerať aj príspevok.

Súčasný 9-% odvod nahradí 4-% s tým, že sporitelia si môžu k tomuto prispieť nimi zvolenou sumou. "Výšku neobmedzujeme," upozornil štátny tajomník rezortu Jozef Burian (Smer-SD) a dodal, že daňovú výhodnosť budú mať len 2 %. Túto možnosť podľa neho využije 15 % až 20 % ľudí.

V prípade fondov má zostať minimálne jeden garantovaný a jeden negarantovaný. Zavedenie ďalších fondov nechá štát na jednotlivých dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS). Sledované obdobie pri garanciách, základné porovnávacie obdobie, bude 10 rokov. "Vytvárame tiež možnosť pre tie DSS, ktoré majú záujem, využiť aj 15-ročné obdobie," dodal Burian.

Štát mení aj niektoré odplaty pre DSS. Zachovaná zostáva odplata za vedenie dôchodkového účtu na úrovni maximálne 1 %. Odplata za správu fondu zostáva 0,3 % ročne pri garantovaných fondoch a zvyšuje sa pri negarantovaných na 0,6 %. Porastie aj odplata za zhodnotenie majetku vo fondoch, a to z dnešných 5,6 % na 10 %. Burian označil práve túto odmenu za motivačnú pre DSS.

Pozrite si tlačovú besedu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera.

TOP videá

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá