Prestaňte žiadať o ďalšiu pomoc, odkazuje Grékom Nemecko

Prestaňte žiadať o ďalšiu pomoc, odkazuje Grékom Nemecko
Zdroj foto: SITA
Grécka vláda by mala urýchlene plniť dohodnuté reformy a nepýtať sa, čo ešte môžu zahraniční partneri pre krajinu urobiť, tvrdí nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

Nová grécka vláda by mala prestať žiadať o ďalšiu pomoc a namiesto toho sa snažiť o urýchlené prijatie reforiem, na ktorých sa krajina dohodla výmenou za poskytnuté krízové úvery. Vyhlásil to nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v rozhovore pre nedeľník Bild am Sonntag.

Grécko prišlo o veľkú časť dôvery európskych partnerov a získa ju spať iba konkrétnymi činmi, tvrdí Schäuble v rozhovore, ktorý tlačová agentúra Reuters označuje za nezvyčajne otvorený."Najdôležitejšia úloha, ktorej čelí nový premiér (Antónis) Samarás je urýchlene a bez ďalšieho zdržiavania prijať dohodnutý program namiesto toho, aby sa pýtal, čo ešte môžu ostatní urobiť pre Grécko," povedal Schäuble, ktorý je blízkym spojencom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Nová grécka vo štvrtok uviedla, že chce opäť prerokovať podmienky záchranného úveru v objeme 130 miliárd eur, ktorý krajinu zachránil pred bankrotom. Koalícia troch politických strán chce okrem iného predĺžiť o dva roky termín pre stlačenie rozpočtového deficitu na úroveň 2,1 percenta hrubého domáceho produktu. Posunutie termínu by si podľa agentúry Reuters vyžiadalo ďalšiu zahraničnú pomoc v objeme 16 až 20 miliárd eur. "Lopta je teraz na gréckej strane ... Obnovenie dôvery ľudí v Európe majú vo svojich rukách. Dosiahnu to iba konkrétnym činmi a skutkami," zdôraznil nemecký minister financií.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá