Taliani majú vypratať stavenisko. Vláda rozhodla o tuneli na D1

TA3 TASR
6.3.2019 12:50

Výstavbu dôležitého diaľničného úseku medzi Žilinou a Martinom definitívne pozastavili. Vláda rozhodla o ukončení spolupráce s dodávateľom a pri tuneli Višňové to oznámil aj minister výstavby Árpád Érsek s vedením Národnej diaľničnej spoločnosti. Stavebné práce by mali pokračovať najskôr o rok.

Budú vymáhať pokuty?

Uzavretie dohody o ukončení zmluvy medzi Národnou diaľničnou spoločnosťou a združením Salini Impregilo - Dúha mala odobriť aj Európska komisia. Zmluva sa ukončí na základe vzájomnej dohody oboch strán, a to okamžite s tým, že zhotoviteľ, ktorým je taliansko-slovenské konzorcium, by mal v stanovenej lehote vypratať stavenisko. Vyplatenie podzhotoviteľov by zároveň malo byť v rámci dohody zabezpečené formou novej bankovej záruky vystavenej súčasným zhotoviteľom. Ak dôjde k dokončeniu úseku na základe otvoreného procesu verejného obstarávania, mal by sa tiež navýšiť príspevok z fondov Európskej únie.

Národná diaľničná spoločnosť sa podľa schváleného materiálu nevzdáva zmluvných nárokov voči zhotoviteľovi. Ide najmä o zmluvné pokuty. V prípade ich potvrdenia zo strany Medzinárodnej komisie na riešenie sporov ich bude môcť od zhotoviteľa vymáhať. Jednou z podmienok EK bola tiež detailná inventarizácia staveniska za účasti zhotoviteľa.

NDS mala aj inú možnosť

Nevýhodou, ktorá vyplýva z tohto riešenia, sú podľa materiálu náklady spojené s dokončením projektu. To však môže byť kompenzované navýšením príspevku z EÚ. Rizikom tiež podľa rezortu dopravy môže byť dodržanie prísnych pravidiel verejného obstarávania, ktoré kontroluje Úrad pre verejné obstarávanie aj Komisia.

Alternatívou k dohode by bolo jednostranné ukončenie zmluvy o dielo zo strany NDS. To by však podľa rezortu dopravy prinieslo množstvo rizík. Jedným z nich by bolo oddialenie dokončenia úseku o viacero rokov z dôvodu obštrukcií zo strany zhotoviteľa a prípadné blokovanie staveniska. Ďalšími nevýhodami by bola strata časti príspevkov, ktoré boli na stavbu tohto úseku diaľnice aj nadväzujúceho úseku D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka získané z EÚ i ohrozenie dátumu sprejazdnenia tohto súvisiaceho úseku. MDV upozornilo, že v rámci tejto alternatívy by mohli vzniknúť aj dlhodobé spory.

Érsek: Dielo potrebujeme znovu oživiť

Uspokojenie oprávnených pohľadávok podzhotoviteľov, minimalizovanie predĺženia výstavby a dodržanie všetkých pravidiel Európskej únie považuje minister dopravy a výstavby Árpád Érsek za najdôležitejšie body dohody o ukončení zmluvy medzi Národnou diaľničnou spoločnosťou a združením Salini Impregilo – Dúha, zhotoviteľom diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala. Po schválení dohody vládou SR o tom v stredu informoval minister dopravy na brífingu v priestoroch západného portálu tunela Višňové.

"Čo najrýchlejšie potrebujeme toto dielo znovu oživiť. Čiže, vypratať starého dodávateľa a vysúťažiť nového. Ide nám všetkým o to, aby sme ukončili dielo do roku 2023, pretože je financované z európskych fondov. Toto sú najdôležitejšie body, ktoré jednoznačne chceme dodržať," povedal minister dopravy.

Riaditeľ NDS zdôraznil základnú snahu

Generálny riaditeľ NDS Ján Ďurišin zdôraznil, že základnou snahou je, aby zhotoviteľ v pokoji odišiel zo stavby a boli vyplatení podzhotovitelia. "Na celom postupe – inventúre aj príprave súťaže ideme úzko kooperovať s Európskou komisiou. Celú inventúru musí odobriť nezávislá medzinárodná renomovaná spoločnosť. Všetko chce svoj čas, trpezlivosť, ale musí to byť absolútne transparentné. Dohoda reflektuje určitú časovú os, záväznú pre obidve zmluvné strany. Ale absolútnou prioritou je dostavanie diela v čo najkratšom termíne, aby sme ho v roku 2023 mohli sprejazdniť a mohlo byť financované z európskych fondov," dodal Ďurišin.

Zhotoviteľ má podľa investičného riaditeľa NDS Jiřího Hájeka 21 dní na doloženie bankovej zábezpeky. "Tak, aby bola dohoda a všetky riziká, ktoré z nej vyplývajú, kryté pre subdodávateľov aj NDS, respektíve pre Slovenskú republiku. Ak toto doloží, začína sa lehota na takzvanú inventarizáciu a odovzdanie stavby. Toto končí odovzdaním stavby, vyprataním stavby zhotoviteľom, vyplatením všetkých záväzkov a kompletnou inventarizáciou, ktorá bude základnou bázou na vypísanie novej súťaže," vysvetlil Hájek.

Podľa informácií NDS sa obe strany svojich nárokov zo zmluvy o dielo nevzdávajú a vyrovnajú si ich mimo staveniska. "NDS a zhotoviteľ sa dohodli, že takéto nároky, ako aj nahromadené rozdiely vo výklade platnej zmluvy o dielo, predložia na posúdenie medzinárodnej komisii na riešenie sporov, ktorá bola zriadená 28. januára 2019," uviedla NDS.

Opozícia dohodu kritizuje

Opozičná strana SaS a hnutie OĽaNO kritizujú dohodu o ukončení výstavby úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala z dielne ministerstva dopravy, ktorú v stredu schválila vláda. Ministrovi dopravy Árpádovi Érsekovi a vláde vyčítajú najmä oneskorenie dokončenia úseku a pravdepodobné predraženie stavby.

"Dohoda, ktorú minister dohodol s taliansko-slovenským konzorciom, je pre Slovensko nevýhodná. Nielenže zbavuje zhotoviteľa niektorých sankcií, ktoré mu hrozili za neskoré odovzdanie a meškanie jednotlivých fáz stavby, ale Slovensko doslova od neho vykúpi celé stavenisko aj s technickým zariadením za viac ako 15 miliónov eur," povedal poslanec Národnej rady SR za SaS Miroslav Ivan. Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka je tunel Višňové "pomník nekompetentnosti tejto vlády".

Poslanec NR SR za hutie OĽaNO Ján Marosz podotkol, že tunel, cez ktorý mali vodiči jazdiť už tento rok, bude dokončený výrazne neskôr a vodiči budú stáť v kolónach pod Strečnom o niekoľko rokov dlhšie. "Navyše, sa stavba predraží. Presné čísla však minister stále nepovedal. Tunel mal byť dokončený tento rok. Národná diaľničná spoločnosť už priznáva, že tak bude zrejme až v roku 2023," vyjadril sa Marosz.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok