Slota o návrhu novej Európy: Čo nevyšlo Hitlerovi, skúšajú štáty bankami

Slota o návrhu novej Európy: Čo nevyšlo Hitlerovi, skúšajú štáty bankami
Zdroj foto: SITA
Predsedu SNS Jána Slotu znepokojila stredajšia informácia rakúskeho denníka Die Presse, podľa ktorej ministri zahraničných vecí desiatich európskych štátov diskutujú o zmene EÚ na istú verziu Spojených štátov európskych.

"História sa vracia. To, čo bolo v 30. a 40. rokoch záležitosťou vojenských operácií, je teraz záležitosťou bankových operácií," uviedol dnes Slota. "Slovenská národná strana už pred rokom a pol upozorňovala na to, kam smerujú ambície niektorých štátov eurozóny a teraz sa tieto kroky ukazujú v plnej nahote," podčiarkol. 

"SNS varuje všetky parlamentné strany a predovšetkým Smer-SD, že schválením trvalého eurovalu a prípadne fiškálnej únie podporujú snahy týchto desiatich štátov na vytvorenie Spojených štátov európskych," vyhlásil Slota, podľa ktorého by sa Slovensko v takomto novom štátnom útvare dostalo do postavenia protektorátu. "Predtým to robil Hitler pomocou tankov a teraz niektoré európske štáty bankami," uzavrel.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí však nepovažuje aktuálne diskusie ministrov zahraničných vecí o budúcnosti Európy za zásadnú zmenu. "Nie je výnimočné, aby sa ministri zahraničných vecí schádzali vo viacerých, aj menších a neformálnych formátoch a diskutovali napríklad aj o inštitucionálnych otázkach Európskej únie," povedal v reakcii na informácie Die Presse hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Boris Gandel.

Podľa rakúskeho denníka ministri zahraničných vecí desiatich štátov EÚ už od jari diskutujú o otázke zmeny únie na jednotný štát po vzore Spojených štátov amerických. "Koniec koncov podpredseda vlády a minister zahraničných vecí sa na debatách tohto typu tiež zúčastňuje. Treba však zdôrazniť, že akékoľvek zmeny a návrhy vrátane tých, ktoré by si vyžadovali zmenu základných zmlúv, musia byť dôkladne prerokované v rámci celej Európskej únie a brať do úvahy názor každého jej člena," zdôraznil Gandel.

"Preto aj výstupy tzv. Westerwelleho skupiny ministrov vnímame ako jeden z viacerých podnetov na širšiu diskusiu o smerovaní EÚ a jej možnom inštitucionálnom usporiadaní," dodal. Pozícia Slovenska je podľa neho v tejto chvíli zadefinovaná ako "posilnená integrácia so silnými európskymi inštitúciami, ktoré garantujú vyváženosť záujmov".

V článku v Die Presse sa tiež konštatuje, že skupina ministrov informovala o svojich zámeroch predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa. Na stredajšom kolégiu komisárov, čo je pravidelné, každotýždenné stretnutie členov Európskej komisie, Barroso neinformoval komisárov o tom, že by mu bola predložená iniciatíva na zmenu politického systému EÚ podľa vzoru Spojených štátov. Uviedol to kabinet podpredsedu EK Maroša Šefčoviča.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá