Rozhodnú o brexite na poslednú chvíľu? Hlasovanie bolo odložené

TA3 SITA TASR
24.2.2019 16:45

Britská premiérka Theresa May odložila hlasovanie o svojej dohode o brexite v londýnskom parlamente. Britský denník The Guardian tvrdí, že k odchodu by mohlo dôjsť až v roku 2021.

Termín sa blíži

Oznámenie prišlo pred cestou na summit Európskej únie a Ligy arabských štátov v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch a tamojším stretnutím s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. Mayová tiež uviedla, že jej rokovací tím v utorok opäť zavíta do Bruselu na ďalšie rokovania s európskymi partnermi. Británia má Európsku úniu opustiť už 29. marca.

Britskí poslanci v januári drvivou väčšinou hlasov odmietli dohodu, ktorú Mayová vyrokovala s Bruselom. Premiérka sa odvtedy pokúša vyrokovať zmeny, ktoré by uspokojili dolnú komoru britského parlamentu. Poslanci v jej vlastnej Konzervatívnej strane podporujúci brexit sú predovšetkým nespokojní s tzv. írskou poistkou, teda opatrením, ktoré má udržať otvorenú hranicu s Írskom.

Traja britskí ministri varovali, že sa vzoprú Mayovej a v prípade, že jej návrh dohody o odchode Británie z EÚ neprejde hlasovaním v britskom parlamente, budú hlasovať za posunutie termínu brexitu. "Ešte stále sme schopní odísť 29. marca z Európskej únie s dohodou," uviedla premiérka. Dodala, že posunutie brexitu "nie je riešením problému". "Napokon vždy dôjdeme do bodu, keď sa budeme musieť rozhodnúť, či prijmeme dohodu, ktorá bola vyrokovaná alebo nie," dodala.

Britská tlač píše o roku 2021

Odchod Británie by mohol byť napokon odložený až na rok 2021. S odvolaním sa na nemenované zdroje z EÚ to v napísal britský denník The Guardian. Plán odkladu brexitu na rok 2021 v súčasnosti podľa uvedených zdrojov skúmajú najvyšší predstavitelia EÚ. Zástancom odloženia brexitu na výrazne neskorší termín, než je súčasný 29. marec 2019, je údajne aj predseda Európskej rady Donald Tusk. Podľa Tuska by sa mal uplatniť takýto scenár v prípade, ak bude parlament aj naďalej odmietať Mayovej dohodu.

V prípade odloženia brexitu na rok 2021 by Británia zostala členskou krajinou EÚ aj počas 21-mesačného obdobia, ktoré malo byť pôvodne prechodným obdobím po brexite. To by poskytlo ďalší priestor pre rokovania o budúcich vzťahoch medzi európskou dvadsaťsedmičkou a Britániou. V tomto dodatočnom čase by sa mohlo potenciálne nájsť aj iné riešenie namiesto kontroverznej írskej poistky, ktorá má zabrániť obnoveniu tvrdej hranice na írskom ostrove.

Ak by napokon došlo k odkladu brexitu, predstavitelia EÚ si želajú, aby bol termín odložený na výrazne neskorší termín, píše The Guardian. Ak by bol odchod odložený napríklad len o niekoľko mesiacov, podobná patová situácia so schvaľovaním brexitovej dohody by sa mohla opakovať už v priebehu nadchádzajúceho leta.

Podľa nemenovaného diplomata z prostredia EÚ by bol v tomto kontexte zmysluplný 21-mesačný odklad, ktorý by umožnil dôkladne prerokovať všetky otázky. Túto predstavu podporuje aj vplyvný generálny tajomník Európskej komisie Martin Selmayr, v médiách označovaný za sivú eminenciu Bruselu. Podľa denníka The Guardian v Bruseli v súčasnosti rastie nervozita z toho, ako premiérka Mayová rieši otázku brexitu. Dobre informované zdroje momentálne odhadujú pravdepodobnosť tvrdého brexitu bez dohody na viac ako 50 percent.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok