Ničili ste dokumenty o pedofiloch, obvinil známy kardinál cirkev

Ničili ste dokumenty o pedofiloch, obvinil známy kardinál cirkev
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Predseda nemeckej biskupskej konferencie, kardinál Reinhard Marx, vyzval katolícku cirkev, aby prestala utajovať informácie týkajúce sa pohlavného zneužívania detí duchovnými. Jeho vyjadrenie zaznelo na biskupskom summite vo Vatikáne, ktorý je venovaný tejto problematike.

Prístup Vatikánu k tejto otázke kritizovali desiatky katolíkov z Talianska i zo zahraničia, ktorí za zišli na sobotňajšom protestnom pochode ulicami Ríma. Boli medzi nimi aj obete sexuálneho zneužívania. "Záznamy, ktoré mohli dokumentovať tieto strašné skutky a uvádzali mená osôb za ne zodpovedných, boli zničené alebo dokonca ani nevznikli," povedal kardinál Marx účastníkom summitu predsedov biskupských konferencií.

Podľa neho boli týmto spôsobom umlčiavané obete namiesto vinníkov. Predstavitelia cirkvi pri riešení takýchto prípadov zámerne nedodržiavali predpísané cirkevné postupy, čím celú situáciu ešte zhoršovali, uviedol Marx. Renomovaný nemecký kardinál vyjadril presvedčenie, že katolícka cirkev musí zmeniť svoj doterajší prístup voči sexuálnemu zneužívaniu: namiesto utajovania je podľa neho potrebná transparentnosť, napríklad v podobe zverejňovania štatistík o danom probléme.

Len týmto spôsobom bude podľa Marxa možné obnoviť dôveru veriacich v cirkevnú hierarchiu. V opačnom prípade bude cirkev stále čeliť podozreniam, že sa pokúša zatajovať a chrániť páchateľov takýchto skutkov. Účastníci sobotňajšieho protestu v Ríme vyzývali Vatikán, aby prelomil mlčanie v otázke sexuálneho zneužívania. Cirkev by podľa nich mala umožniť, aby kňazov, ktorí zneužili deti, vyšetrovali a stíhali civilné orgány.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá