Dukátová sa teší na olympijskú dedinu, Kaliskej posolstvo vníma

Dukátová sa teší na olympijskú dedinu, Kaliskej posolstvo vníma
Zdroj foto: SITA
Roky čakania a nezlomná vôľa. Asi tak by sa dala charakterizovať ambícia vodnej slalomárky Jany Dukátovej o účasti na olympijských hrách.

Slovenská vodná slalomárka Jana Dukátová zamieri pod päť kruhov už po druhý raz v živote. Jej úloha v Londýne sa však bude podstatne líšiť od pekinského výletu spred štyroch rokov. Keďže vtedy si dejisko olympiády vychutnávala iba ako diváčka, členka olympijskej rodiny a hlavne televízna spolukomentátorka, o súčasnom tlaku ani nechyrovala.

"Asi jazdiť v Londýne bude náročnejšie," poznamenala na utorňajšom stretnutí s novinármi v Bratislave a pokračovala: "Peking bol oddychový pobyt a komentovanie bolo len spestrením programu. Mala som možnosť pozrieť sa na olympiádu s pohľadom návštevníka a nie športovca. Predsa len, teraz ako športovec to bude náročnejšie najmä v tom, že sa budem musieť sústrediť iba na svoj výkon."

Vďaka ceste do Číny však aspoň atmosféra najveľkolepejšieho športového podujatia sveta nebude pre úspešnú kajakárku novinkou. Najviac sa teší na náladu v dedine športovcov: "Olympiádu som mala možnosť vidieť ako divák v Pekingu a mohla som navštíviť aj športoviská a aj olympijskú dedinu. Práve vďaka nej to bude jedinečné, väčšinou bývame v hoteloch, no tentoraz budeme všetci športovci bývať spolu, aj strava bude zabezpečená spoločne. Športoviská sú tiež v rámci dediny a taktiež tréningové zariadenia. A aj všeličo iné, dokonca som videla, že sú tam aj nejaké počítačové herne, skrátka všetko, čo športovec počas dlhšieho obdobia, ktoré strávi v Londýne, bude môcť využiť. Takže sa teším, že to tam bude k dispozícii."

V nominačnom súboji si Dukátová poradila s Elenou Kaliskou, opradenou úspechmi z predchádzajúcich olympiád. V Aténach i v Pekingu získala jej veľká domáca rivalka zlato a keďže v londýnskom kanáli bude môcť štartovať iba jediná zástupkyňa z každej krajiny, bude sa musieť úspešnejšia kvalifikantka vyrovnať s medailovým posolstvom jej predchodkyne. "Verejnosť odo mňa určite očakáva, že nadviažem na Elenine úspechy. Každopádne viem, že zvíťaziť na olympiáde bude náramne ťažké. Či sa mi to podarí, je ťažko povedať. Skrátka pokúsim sa podať čo najlepší výkon a získať medailu," prezradila Dukátová, no jej tréner Róbert Orokocký by bol radšej, ak by sa na jej vystúpenie nepozeralo cez prizmu Kaliskej úspechov.

"Verejnosť bude mať asi nielen od nás, ale od celého tímu len tie najvyššie očakávania. No bola by chyba, ak by sme aj my k tomu tak pristupovali a zväzovali si ruky s tým, že to musí byť zlato, lebo inak to bude považované za zlyhanie. Za posledné dva roky musela Jana preskákať tak ťažké a tak psychicky náročné súťaže - napríklad domáce majstrovstvá sveta, po ktorých prehrávala s Elenou a musela pod tlakom vyrovnať ten nominačný súboj. Či v tohtoročných pretekoch, v ktorých bolo psychické vypätie veľmi veľké. No ona dokázala, že to vie ustáť a že môže bojovať o najvyššie pozície," upozornil kouč a dodal:

"Myslím, keď dokáže to, na čo má a ukáže svoje prednosti, či už technicko-silové, alebo vytrvalostné, tak skončí veľmi vysoko. "
Už najbližší víkend sa uskutoční v La Seu d'Urgell uskutoční ďalší diel Svetového pohára, avšak bez slovenskej olympioničky. "Keďže program mi nedovolí vyštartovať na jedno z kôl Svetového pohára, ktoré bude už najbližší víkend, tak som sa rozhodla, že SP tento rok vypustím. Síce mám toto podujatie veľmi rada, ale olympiáda bude tento rok jasnou prioritou."

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá