Akrobat prešiel po lane ponad Niagarské vodopády

SITA TA3
16.6.2012 12:26

Niagarské vodopády sa v piatok v noci stali dejiskom historického kúsku amerického akrobata Nika Wallendu, ktorý prešiel po lane tesne nad hladinou, kam dopadá voda z výšky približne 50 metrov.

Akrobat prešiel po lane ponad Niagarské vodopády
SITA

Wallenda prekonal 550-metrovú vzdialenosť medzi americkou a kanadskou stranou za menej ako 25 minút. Jeho prechod po päťcentimetrov hrubom lane zavesenom vo výške približne 60 metrov nad hladinou je rekordným, keďže nikto v minulosti neprekonal vzdialenosť tak blízko pri samotných vodopádoch. Naposledy sa tak stalo pred 110 rokmi, bolo to však nižšie po prúde.

Wallendov kúsok prenášala naživo televízia, ktorá však v záujme bezpečnosti trvala na istiacom lane. Samotný prenos sa vysielal s päťsekundovým meškaním. Tridsaťtriročný akrobat sa mohol na svoju výzvu vrhnúť až po dvojročnom boji s kanadskými a americkými úradmi, od ktorých potreboval povolenia. Podobné kúsky totiž úrady oficiálne zakázali pred viac ako 150 rokmi, kedy sa k obdobnej akcii odhodlal Francúz Charles Blondin.

Wallendu vyšlo celé podujatie na približne 1,3 milióna dolárov, odmenou mu bol nadšený potlesk desaťtisícov prítomných ľudí.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok