Grécko môže podľa Deutsche Bank zaviesť paralelnú menu

Grécko môže podľa Deutsche Bank zaviesť paralelnú menu
Zdroj foto: SITA
Nemecký finančný inštitút Deutsche Bank si myslí, že Grécko môže devalvovať menu aj bez toho, aby vystúpilo z eurozóny. Umožniť by to malo zavedenie paralelnej meny k euru.

V prípade víťazstva odporcov úsporného balíka vo voľbách, ktoré sa budú konať v nedeľu (17.6.), by takto mohla grécka vláda plniť svoje záväzky aj bez toho, aby jej medzinárodní veritelia ďalej poskytovali finančnú pomoc, uvádza sa štúdii ekonómov Deutsche Bank, zverejnenej v máji. Grécko by tak mohlo znehodnotiť svoju menu bez toho, aby vystúpilo z menovej únie.

Nová mena by sa skladala z dlžných úpisov gréckej vlády, ktoré by sa mohli ďalej predávať. Nová mena by sa na začiatku prudko prepadla voči euru. Grécka vláda by však podľa štúdie Deutsche Bank mohla novú menu posilniť solídnou rozpočtovou politikou. Ak by spoločne s ňou zrealizovala aj štrukturálne reformy, mohla by si otvoriť dvere naspäť do eurozóny. Analytici nepovažujú úplné vzdanie sa eura za pravdepodobné, pretože väčšina Grékov podporuje zotrvanie v menovej únii.

Deutsche Bank navyše nepočíta s tým, že by takzvaná Trojka (MMF, EK a ECB) po víťazstve strán, ktoré sú proti úsporným opatreniam, hodila Grécko úplne cez palubu. Trojka by asi zastavila pomoc pre grécku vládu, ale zrejme by naďalej platila grécku dlhovú službu. Grécke banky by potom mohla absorbovať európska konsolidačná banka, tzv. Bad Bank.

O zavedení paralelnej meny v Grécku už špekulovalo viac ekonómov, táto téma je však vzhľadom na súčasnú situáciu a blížiace sa voľby mimoriadne aktuálna.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá