Tymošenková oznámila kandidatúru, chce byť prezidentkou

22.1.2019 14:29

Bývalá ukrajinská premiérka Julia Tymošenková oficiálne oznámila svoju kandidatúru v prezidentských voľbách. Podľa prieskumov má táto päťdesiat osem ročná politička väčšie šance, ako súčasna hlava štátu Petro Porošenko.

Tymošenková kandidatúru potvrdila v Kyjeve na zjazde svojej strany Vlasť (Baťkivščyna) a sľúbila, že sa bude snažiť znovu získať kontrolu nad polostrovom Krym, ktorý anektovalo Rusko, a nad územiami v rukách separatistov na juhu krajiny. Prieskumy verejnej mienky podľa AP 58-ročnú Tymošenkovú pasujú za favoritku volieb, ktoré sú naplánované na 31. marca tohto roka.

Tymošenková strávila dva a pol roka vo väzení po tom, ako ju súd v roku 2011 uznal za vinnú za prekročenie služobných právomocí pri podpisovaní zmlúv na dodávku zemného plynu z Ruska v roku 2009. Vo februári 2014 bola na základe rozhodnutia parlamentu z väzenia prepustená.

Uväznenie bolo podľa AP považované za pomstu jej politického protivníka Viktora Janukovyča, ktorý bol v tom čase prezidentom. Tymošenková na post prezidentky kandidovala aj v minulosti. V roku 2010 prehrala v súboji práve s Janukovyčom a v roku 2014 so súčasným prezidentom Petrom Porošenkom.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok