Frešo: Ak sa má tvoriť nové jadro eurozóny, musíme byť pri tom
Ak sa má tvoriť nové jadro eurozóny, Slovensko musí byť pri tom. Myslí si to predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, ktorý s týmto názorom prišiel na dnešné rokovanie opozičných lídrov s premiérom Robertom Ficom.
Opozícia dnes prišla na rokovanie požiadať predsedu vlády o odloženie hlasovania o Európskom mechanizme pre stabilitu, o tzv. trvalom eurovale. SDKÚ-DS zastáva názor, že treba obhajovať národnoštátne záujmy Slovenska a že Slovensko sa má postaviť čelom problémom a spolu s "veľkými hráčmi", ako je Nemecko, schváliť trvalý euroval.
Na dnešnom rokovaní sa zišli s Ficom predstavitelia všetkých opozičných strán, Pavol Frešo (SDKÚ-DS), Béla Bugár (Most-Híd), Ján Figeľ (KDH), Jozef Viskupič (OĽaNO) a Richard Sulík (SaS). Pre Sulíka je odloženie hlasovania najdôležitejší bod. "Lebo tá zmluva je aktuálna a môže dostať Slovensko do mimoriadne nepríjemnej situácie a skutočne nás vo veľkom rozsahu zadĺži. Toto je bod, na ktorom mne záleží úplne najviac," povedal.
O mesiac či dva sa možno podľa neho situácia v eurozóne tak vykryštalizuje, že Slovensko nebude musieť žiadnu zmluvu schvaľovať. Za odloženie hlasovania je aj líder Mostu-Híd Bugár. Treba podľa neho počkať na to, ako bude o trvalom eurovale hlasovať nemecký parlament.
Trvalý euroval patrí do druhej vlny balíka opatrení, ktorých cieľom je poskytnúť pomoc členskému štátu eurozóny v ťažkej finančnej situácii, a tým udržať finančnú stabilitu zoskupenia ako takého. Mechanizmus bude mať formu medzivládnej organizácie založenej členskými krajinami eurozóny. Nahradí Európsky fond finančnej stability (EFSF), ktorý bol koncipovaný len ako dočasné riešenie finančnej krízy.
Na rozdiel od dočasného eurovalu, ktorý funguje len na báze záruk za dlhopisy emitované EFSF, sa do jeho trvalého nástupcu bude prispievať priamo, upisovaním akcií na základnom imaní spoločnosti v sume 700 miliárd eur. Z toho v hotovosti členovia splatia 80 miliárd eur, zvyšných 620 miliárd eur budú tvoriť záruky vo forme akcií splatných na vyzvanie. Hotovostný vklad Slovenskej republiky do EMS bude predstavovať 659,2 milióna eur. Celková hodnota akcií upísaných SR bude 5,768 miliardy eur.