Lavrov bráni dodávky zbraní Sýrii, viní USA z podpory opozície

Lavrov bráni dodávky zbraní Sýrii, viní USA z podpory opozície
Zdroj foto: SITA
Ruské ministerstvo zahraničia v stredu obhajovalo predaj zbraní Sýrii a zároveň obvinilo Spojené štáty, že svojimi zbraňami zásobujú povstalcov. Hillary Clintonová v utorok povedala, že Rusko do Sýrie posiela bojové helikoptéry, pričom odmietla argument Moskvy, že ich dodávky sa netýkajú konfliktu.

"Napĺňaním týchto dohôd neporušujeme žiadne medzinárodné právo," povedal minister Sergej Lavrov ohľadom predaja zbraní do Sýrie na tlačovej konferencii v Teheráne, ktorú vysielala iránska televízia. "To oni (Spojené štáty) poskytujú zbrane sýrskej opozícii, ktorá ich využíva na boj proti vláde v Damasku," vyhlásil.
Rusko je najväčším obrancom Sýrie na diplomatickom poli a ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN blokuje všetky pokusy Západu a arabských krajín prinútiť režim prezidenta Baššára al-Asada, aby odstúpil. Lavrov však opäť raz zdôraznil, že Moskva al-Asada nepodporuje, záleží jej len "na sýrskom ľude a integrite krajiny".

Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová dnes varovala Rusko, že obetuje svoje záujmy v Sýrii, ak nebude teraz konať viac konštruktívne.Novinárom to povedala deň po tom, ako obvinila Moskvu, že posiela bojové vrtuľníky do Sýrie, ktoré v súčasnosti už smerujú na miesto určenia. Clintonová spochybnila tvrdenie Moskvy, že má záujem o obnovenie  mieru a stability v Sýrii a nelipne na režime sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Podľa Clintonovej Rusko riskuje svoje "životne dôležité záujmy v regióne a vzťahy" tým, že blokuje riešenie situácia v podobe prechodného plánu.Clintonová odmietla obvinenia ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, že USA poskytujú vojenskú pomoc sýrskym povstalcom.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá