Europarlament žiada alternatívne zdroje financovania rozpočtu EÚ
Väčší dohľad Európskej komisie nad rozpočtami štátov eurozóny a zavedenie takzvaných európskych dlhopisov. To sú dve zásadné legislatívne opatrenia, ktoré dnes poslanci Európskeho parlamentu schválili počas plenárnej schôdze v Štrasburgu.
Dnešné uznesenie europoslancov je politickým odkazom pre lídrov EÚ, ktorí sa stretnú na zasadnutí Európskej rady v dňoch 28. a 29. júna, kde hlavnou témou bude príprava budúceho rozpočtového obdobia únie.Zmluva o fungovaní EÚ uvádza, že rozpočet únie má byť plne financovaný z jej vlastných zdrojov. Podľa europoslancov by reforma súčasného systému zavádzajúca alternatívne zdroje financovania, vrátane ustanovenia dane z finančných transakcií či novej DPH na úrovni EÚ, viedla k zníženiu príspevkov členských štátov založených na hrubom národnom dôchodku (HND) z aktuálnych 75 % na 40 % do roku 2020.
Poslanci naznačili, že europarlament nie je pripravený schváliť nariadenie o budúcom viacročnom finančnom rámci bez toho, aby sa dosiahla politická dohoda v súvislosti s reformou systému vlastných zdrojov, ktorá by viedla k ukončeniu jestvujúcich zliav a iných nápravných mechanizmov. Európsky parlament, ako prvá inštitúcia EÚ, prijal 8. júna 2011 svoje stanovisko k rozpočtu na roky 2014-2020.
Európska komisia predstavila svoj návrh sedemročného rozpočtu dňa 29. júna 2011. Dánske predsedníctvo v EÚ by malo predstaviť takzvaný rokovací balík k novému rozpočtu na nadchádzajúcom júnovom summite EÚ, kedy sa touto otázkou bude prvýkrát zaoberať Európska rada (členské štáty). Na prijatie nového sedemročného rozpočtu EÚ je potrebný súhlas poslancov Európskeho parlamentu.