Exprezidenta bin Alího odsúdili na ďalších 20 rokov

Exprezidenta bin Alího odsúdili na ďalších 20 rokov
Zdroj foto: SITA
Tuniský súd vymeral exprezidentovi Bin Alímu 20-ročný trest väzenia za násilnosti a nabádanie k vražde. Už v predchádzajúcich procesoch ho odsúdili na 60 rokov za mrežami. Bývalá hlava štátu je ale stále na úteku.

Tuniský vojenský súd v stredu bývalému prezidentovi Zajnovi al-Ábidínovi bin Alímu vymeral 20-ročný trest za viaceré zločiny vrátane vrážd a podnecovania k násiliu. Niekdajšieho autokratického vládcu však odsúdili v neprítomnosti, keďže v súčasnosti sa spolu s manželkou Lajlou nachádza v exile v Saudskej Arábii. Tá ich napriek medzinárodnému zatykaču odmieta vydať.

Najnovší rozsudok nad bin Alím sa týka jeho podielu na smrti štyroch mladíkov, ktorých ešte v polovici januára 2011 zabili v meste Vardánín. Mladí Tunisania sa vtedy pokúsili zabrániť vzlietnuť lietadlu, v ktorom sedel bin Alího synovec Kajs. K incidentu prišlo len deň po tom, ako z krajiny odletel aj samotný prezident. Vojenská prokuratúra aj naďalej pre bin Alího žiada trest smrti, keď mu pripisuje zodpovednosť za zabitia ďalších 22 ľudí počas prodemokratických protestov v mestách Tála a Kasrajn.

Tuniské súdy bin Alího už dávnejšie odsúdili za viaceré iné zločiny vrátane sprenevery, nelegálnej držby zbraní a narkotík, majetkového podvodu a zneužitia právomocí. Celkovo by si tak mal odsedieť desiatky rokov. Saudská Arábia ale doteraz nereagovali na výzvy na jeho vydanie.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá