Odmeny za výkon, nie za odchod
Ako povedal dnes na tlačovej besede podpredseda strany Ivan Štefanec, SDKÚ ide o zlepšenie verejnej kontroly pri odmeňovaní v štátnych podnikoch.
„Považujeme odmeny v štátnych podnikoch za neadekvátne. Odsudzujeme takéto vysoké odmeny,“ povedal s tým, že SDKÚ navrhuje zverejňovanie platov a odmien manažérov štátnych firiem od 1500 eur. Zároveň chcú presadiť stropy pri odmeňovaní, ktoré by boli individuálne podľa jednotlivých podnikov. Podľa Štefanca by mala existovať priama súvislosť medzi výkonom a odmeňovaním, teda mala by byť udeľovaná odmena za dosiahnutý hospodársky výsledok. „Chceme odmeňovať za výkon, a nie za odchod,“ dodal.
Vysoké odstupné a odmeny dostali viacerí členovia KDH a nominanti hnutia, ktorí po parlamentných voľbách odišli z manažérskych pozícií. Podľa medializovaných informácií takéto odstupné patrí napríklad bývalému generálnemu riaditeľovi Železničnej spoločnosti Slovensko Pavlovi Kravcovi , ktorý dostal takmer 170-tisíc eur.
Kontrola odpočúvania by sa mala sprísniť
SDKÚ chce sprísniť kontrolu používania informačno-technických prostriedkov políciou a tajnými službami. Ako povedal podpredsedastrany Martin Fedor, vláda síce pripravuje zákon o zlučovaní vojenských tajných služieb, ten však kontrolu nerieši. „Zmena názvu nie je riešením. Vláda nerieši kontrolu nasadzovanie ITP a odkladá riešenie o rok. Efektívna kontrola neznesie odklad. Pri vláde jednej strany je to otázka ešte naliehavejšia,“ zdôraznil.
Podľa Fedora je kontrola odpočúvania naliehavá vec, ktorá zasahuje do súkromia občanov. SDKÚ-DS preto pripravila novelu zákona na kontrolu ITP, ktorou chce posilniť kontrolu pri nasadzovaní odposluchov. SDKÚ-DS chce zaviesť silnejšie kompetencie parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť a zároveň zvýšiť práva občanov pri informovaní o tom, že boli odpočúvaní. Orgány, ktoré odposluchy vykonávajú, by mali povinnosť do pol roka od skončenia odpočúvania informovať občana, že bol odpočúvaný.
SDKÚ-DS chce, aby členovia parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť zvolili po jednom zástupcovi koalície a opozície, ktorí by vytvorili úzku pracovnú skupinu. Tá by mohla kontrolovať aj prebiehajúce nasadenia odposluchov. Výbor by mal možnosť aj preskúmavať nasadené odposluchy. „Išlo by o priebežnú kontrolu,“ povedal Fedor.