Jarjabek chce zosadiť šéfku RTVS, Krajcer hovorí o hanebnosti

TASR, TA3
12.6.2012 14:37

Generálna riaditeľka verejnoprávnej RTVS Miloslava Zemková zrejme vo svojej funkcii skončí. Výbor NR SR pre kultúru a médiá dnes na návrh svojho predsedu Dušana Jarjabka odporučil parlamentu jej odvolanie.

Jarjabek chce zosadiť šéfku RTVS, Krajcer hovorí o hanebnosti
SITA

Generálna riaditeľka verejnoprávnej RTVS Miloslava Zemková zrejme vo svojej funkcii skončí. Výbor NR SR pre kultúru a médiá dnes na návrh svojho predsedu Dušana Jarjabka odporučil parlamentu jej odvolanie. 
Dôvodom je, že Zemková zverejnila výzvu na verejnú obchodnú súťaž na prenájom priestorov pre mediálny komplex, no neinformovala o tom vopred písomne Radu RTVS, ako to prikazuje zákon.

K zverejneniu výzvy, podľa Jarjabka smerujúcej k zmluvnému vzťahu, došlo 3. apríla 2012. Mediálnemu výboru predseda Rady RTVS Miroslav Kollár potvrdil, že Rada sa o tomto kroku dozvedela až ex post.

"Robím to všetko nesmierne nerád, lebo zákon je zlý. Inak sa konať nedá," povedal Jarjabek s dôvetkom, že ak by mediálny výbor nekonal, asi by porušil zákon. Návrh na odvolanie Zemkovej predložil Jarjabek v bode "rôzne".

Exminister kultúry Daniel Krajcer (SaS) označil za vrchol arogancie a hanebnosť, ak o tomto návrhu výbor hlasuje bez toho, aby si vypočul zainteresované strany. "Pozvime na ďalšie rokovanie výboru všetky dotknuté strany. Považoval by som to za elementárnu slušnosť. Zaváňa to totiž veľkou nedočkavosťou," upozornil Krajcer. Navyše, zverejnenie výzvy podľa neho nemusí viesť k zmluvnému vzťahu. Jeho návrh podporili aj Jozef Viskupič (OĽaNO) či László Solymos (Most-Híd).

Jarjabek však odvetil, že iba napĺňa literu Krajcerovho zlého zákona o RTVS. "My sme ho ani o milimeter neporušili. Je však zlý a treba ho zmeniť od A po Z," podčiarkol Jarjabek. Za odvolanie Zemkovej na pôde výboru hlasovali výlučne poslanci vládneho Smeru-SD a odporučili tak plénu, aby ju z funkcie odvolalo. Členovia opozície pred hlasovaním z miestnosti odišli. Najbližšia schôdza parlamentu sa začína 19. júna.

Zemková koncom mája pre denník Hospodárske noviny (HN) povedala, že zvažuje odchod z čela verejnoprávnej inštitúcie. "Áno, sama a dobrovoľne," pripustila pre HN. Kedy tak spraví, ale nespresnila. Naznačila však, že má iné pracovné ponuky. Myslí si, že za istých okolností by sa dal jej projekt považovať za skončený. "Sme už v jeho štvrtej fáze, ktorú možno tiež naštartujem," poznamenala s tým, že ide o obnovu technológií a techniky. Za ňu RTVS plánuje minúť za štyri roky 40 miliónov eur. Ako o Zemkovej možných nástupcoch sa hovorí o bývalých riaditeľoch - TA3 Michalovi Gučíkovi a Markízy Václavovi Mikovi.

Miloslava Zemková bola do konca roku 2010 generálnou riaditeľkou Slovenského rozhlasu. V roku 2011 ju parlament zvolil za šéfku novovytvorenej RTVS.

Jarjabek: Návrh na odvolanie M. Zemkovej som musel dať

"Návrh na odvolanie generálnej riaditeľky RTVS Zemkovej som musel dať na základe platného zákona o RTVS, ktorý navrhol bývalý minister kultúry Krajcer a bol schválený bývalou vládnou koalíciou aj napriek tomu, že sme pri jeho prerokovávaní upozorňovali napríklad aj na to, že odňať kompetenciu voliť riaditeľa Rade a vrátiť voľbu riaditeľa do pôsobnosti parlamentu je krok dozadu a politizuje to voľbu šéfa verejnoprávneho média," uviedol vo svojej reakcii poslanec Jarjabek.

Dôvod návrhu, ktorý sa prijal, však podľa neho nie je politický. "Platný zákon nám jasne ukladá povinnosť vyvodiť takúto konzekvenciu na základe nesplnenia povinnosti, ktorú zákon o RTVS generálnej riaditeľke ukladá," dodal.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok