Exminister Fedor kúpil v hlavnom meste byt za 350 eur

Exminister Fedor kúpil v hlavnom meste byt za 350 eur
Zdroj foto: SITA
Presne 10 480 korún (350 eur) zaplatil podpredseda SDKÚ Martin Fedor za jednoizbový byt od bratislavskom Ružinove. Cenu potvrdila denníku Sme hovorkyňa MČ Miroslava Štrosová. Fedorovi pridelili byt s rozlohou zhruba 45 štvorcových metrov v roku 1999, odkúpil ho o dva roky neskôr.

Pred trinástimi rokmi bol starostom Ružinova Pavol Kubovič, vtedy mal stranícku knižku Demokratickej strany, ktorá bola súčasťou SDK. Fedor robil riaditeľa kancelárie u predsedu vlády Mikuláša Dzurindu, ktorý SDK predsedal. 

Fedor dnes podľa Sme tvrdí, že u Kuboviča nič nevybavoval. Štandardne vraj podal žiadosť o pridelenie bytu a uspel. „Nemal som žiadnu výhodu.“ Obaja sa neskôr stali členmi SDKÚ. Fedor sa stal poslancom, robil aj štátneho tajomníka a ministra obrany. V byte už nebýva, v roku 2005 ho predal približne za 50-tisíc eur.

Kubovič si nespomína, či pridelenie bytu schválil sám alebo bytová komisia. Starosta mohol ročne prideliť desať bytov komu chcel, bez akýchkoľvek podmienok. Fedor vraví, že si tiež na okolnosti nepamätá. Štrosová v pondelok nevedela povedať, či byt odsúhlasil iba Kubovič. 

Stranícki kolegovia stoja za Fedorom, nechcú, aby pre sporný byt opustil funkciu podpredsedu SDKÚ-DS. „Pán Fedor sa k bytu vyjadril. Nemám k tomu čo dodať,“ povedal pre Sme šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská si myslí, že prípad nemožno porovnávať s bytom Jána Figeľa. Neskorší predseda KDH v roku 2001 lacno získal byt od bratislavského Starého Mesta, ktoré viedol jeho spolustraník Andrej Ďurkovský. „Martin nebol politikom, bol štátnym zamestnancom. Figeľov prípad bol extrémny. Toto je prípad, akých asi bolo veľa, čo, samozrejme, neospravedlňuje etickú rovinu. S tým sa však musí vyrovnať každý sám,“ zhodnotila pre Sme Žitňanská.

Tvrdí, že keď Fedora na kongrese navrhovala za podpredsedu strany, o byte netušila. Mal by sa postu vzdať? „To je hypotetická otázka.“ Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo do uzávierky neodpovedal, či by mal Fedor z vedenia odísť. Lacný byt odmietol komentovať už v piatok.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá