Zrútený most v Janove nahradí nový. Takto vyzerá jeho návrh

TA3 TASR
18.12.2018 23:06

Morandiho most v talianskom meste Janov, pri ktorého zrútení sa zahynulo v auguste 43 ľudí, nahradí projekt v hodnote 200 miliónov eur z dielne architekta a janovského rodáka Renza Piana. Podľa agentúry AP to oznámilo vedenie mesta.

Zrútený most v Janove nahradí nový. Takto vyzerá jeho návrh
SITA/AP

Starosta Janova Marco Bucci uviedol, že projekt budú realizovať tri talianske spoločnosti, pričom stavebné práce by mali trvať 12 mesiacov a dohotovené by mali byť koncom roka 2019, aj keď most ešte v tom čase nebude prístupný verejnosti.

Nový most pripomínajúci provu lode bude stáť na oporných pilieroch a bude osvetlený 43 lampami, ktoré budú vrhať svetlo v tvare lodných plachiet a predstavovať každú z obetí augustového nešťastia. Piano bude mať nad projektom aj technický dozor.

genoa_7f000001-7055-6789.jpg

Renzo Piano je najslávnejší žijúci taliansky architekt. K jeho dielam patrí múzeum moderného umenia Centre Pompidou v Paríži, mrakodrap Shard v Londýne či berlínske Postupimské námestie.

Veľká časť Morandiho mosta v Janove, ktorý odovzdali do prevádzky v roku 1967, sa zrútila 14. augusta počas hustého lejaku, pričom zo 45-metrovej výšky spadlo viac než 30 osobných i nákladných vozidiel. Medzi možnými príčinami nešťastia figurujú nedostatočná údržba mosta či chyby v jeho konštrukcii. Z domov pod mostom evakuovali vyše 600 obyvateľov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok