Vinárstvo potrebuje finančnú podporu, štát však neprispeje

Vinárstvo potrebuje finančnú podporu, štát však neprispeje
Zdroj foto: SITA
Vinárstvo potrebuje podľa ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka finančnú podporu. Ako povedal, bez nej sa nedokáže zrevitalizovať. Finančná podpora však nie je možná, lebo Slovensko nemá na to zdroje, aby okrem priamej a nepriamej štátnej dotácie pre poľnohospodárstvo vyčlenilo pre vinárov balík extra peňazí.

Na Slovensko sa podľa Jahnátka dováža 60 percent vína. Naši vinári prehrávajú pre cenu, lebo kvalitu majú dobrú. Dovážajú sa oveľa menej kvalitné vína. Minister preto navrhuje všetkým zdvihnúť jednorazovo spotrebnú daň na nejakú úroveň. „Nechcem teraz špekulovať o percentách, ale povedzme, že sa zavedie 10-percentná spotrebná daň, ktorú budú musieť zaplatiť aj dovozcovia. Štyridsiatim percentám domácich vín, to znamená vína, ktoré je vyrobené z hrozna dopestovaného na Slovensku, sa vráti týchto 10 percent cez nástroj štátnej pomoci,“ povedal s tým, že cez ministerstvo pôdohospodárstva vie nájsť mechanizmy, ako túto spotrebnú daň vrátiť napríklad do revitalizácie viníc. Štátnemu rozpočtu zostanú zdroje, ktoré potrebuje z tých 60 percent dovozového vína. 

Minister sa neobáva, že by predaj vína klesol po prípadnom zvýšení spotrebnej dane, pretože spotrebiteľ by nemal šancu iné víno kúpiť. Neobáva sa ani toho, že by sa na Slovensku prestalo piť. „Neprestane sa, aj pivo sa dvíhalo iks-krát, aj tvrdý alkohol sa dvíhal a ľudia pijú,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá