Macron chce veľké protesty tlmiť ústupkami, stretli sa s kritikou

TA3 TASR SITA
11.12.2018 10:07

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa pokúsil znovu si zabezpečiť kontrolu nad krajinou ničenou čoraz násilnejšími protestmi ponukou daňových úľav pre pracujúcich a penzistov. Jeho sľúbené opatrenia sa však stretli s kritikou pravičiarov i ľavice.

Jeho popularita klesla

Radikálny ľavicový líder Jean-Luc Mélenchon a predseda socialistickej strany Olivier Faure skritizovali Macrona za to, že jeho opatrenia v konečnom dôsledku zaplatia skôr radoví občania než ľudia s "veľkým majetkom". Mélenchon trvá na piatom kole protestov, ktoré sa majú uskutočniť na budúcu sobotu. Macron "upustil od svojich niekoľkých daňových chýb, ale odmieta pripustiť, že predmetom protestov je model, ktorý presadzuje," napísala na sociálnej sieti Twitter líderka krajnej pravice Marine Le Penová.

"Udalosti niekoľkých uplynulých týždňov veľmi znepokojili celý národ. Útoky na policajtov či ničenie obchodov a vládnych budov však nemôže ospravedlniť žiadny hnev," povedal Macron. Pripustil, že hnev demonštrantov je "oveľa hlbší" a v mnohých ohľadoch podľa jeho slov aj "oprávnený". Prieskum verejnej mienky ukázal, že hnutie žltých viest sa teší značnej podpore, zatiaľ čo Macronova popularita výrazne klesla.

Opatrenia by stáli miliardy

Francúzsky premiér Édouard Philippe predloží navrhovanú legislatívu v parlamente, ktorý rozhodne, či sa dané opatrenia stanú zákonom. Plánované opatrenia by stáli štátnu kasu osem až desať miliárd eur, vyhlásil podľa DPA pomocný francúzsky minister pre rozpočet Olivier Dussopt. Macron takisto zrušil nepopulárne zvýšenie daňového zaťaženia pre dôchodcov, ktoré zaviedla jeho vláda.

Protesty a blokády ciest vo Francúzsku sa začali 17. novembra, keď ľudia oblečení do reflexných žltých viest demonštrovali proti rastúcim cenám pohonných hmôt. Postupne prerástli do masového hnutia proti zvyšujúcim sa životným nákladom, ktoré prezidenta Macrona - bývalého bankára - obviňuje, že berie ohľad len na bohatých.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok