Máme vynikajúce podnikateľské prostredie, tvrdí Richter. Kiššová oponuje

TA3 TASR
9.12.2018 15:03

Na Slovensku je vynikajúce podnikateľské prostredie. Uviedol to v našej relácii V politike šéf Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, v diskusii s opozičnou poslankyňou Národnej rady Janou Kiššovou.

Richter: Príchod cudzincov je kontrolovaný

Kvalitu podnikateľského prostredia podľa Richtera dokumentujú okrem iného aj vyjadrenia rôznych zahraničných obchodných komôr, ako aj to, že sa na pracovnom trhu podarilo umiestniť v posledných rokoch asi 100.000 dlhodobo nezamestnaných ľudí. Kiššová oponovala, že ak by v SR bolo dobré podnikateľské prostredie, tak zahraniční podnikatelia by Slovensko priam vyhľadávali. Zatiaľ sem podľa nej prichádzajú zahraniční investori najmä kvôli sľubovanej štátnej pomoci.

Legislatíva týkajúca sa zamestnávania ľudí z tretích krajín sa podľa Richtera musela prijať, lebo Slovensko má zatiaľ veľké regionálne rozdiely v dostatku, respektíve nedostatku pracovnej sily. Nedostatok pracovnej sily je podľa neho najmä na západe SR a v prípade trvajúceho nedostatku pracovnej sily by mohli etablovaní investori zo Slovenska odísť.

Podľa Kiššovej vláda novou legislatívou zamestnávania cudzincov buduje v dlhodobom horizonte chudobu, pretože zamestnávateľom umožní vytvárať, respektíve udržiavať pracovné miesta s nízkou pridanou hodnotou. Zamestnávatelia v SR budú môcť cudzích zamestnancov podľa Richtera zamestnávať len vo vybraných profesiách a za limitovaných podmienok. "Každý jeden cudzinec prichádza za prísne regulovaných podmienok," zdôraznil.

Pracovníci z tretích krajín podľa Kiššovej budú okrem mzdy a ubytovania potrebovať aj zdravotnú starostlivosť, prípadne školstvo, čo bude mať negatívny vplyv aj na štátny rozpočet. "Legislatíva sa pripravuje v zrýchlenom konaní a bez analýz dosahov," podčiarkla.

Zriaďovateľom budú vychádzať v ústrety

Pri tzv. obedoch zadarmo podľa Richtera komunikovala vláda s komunálnou sférou a rozhodla sa posunúť účinnosť ich poskytovania v základných školách na september 2019, aby sa mestá a obce mohli aj s pomocou štátu lepšie pripraviť na poskytovanie tejto služby.

"Štát bude vychádzať v maximálnej miere v ústrety zriaďovateľom škôl. Má na to pripravené aj finančné prostriedky," dodal. Podľa Kiššovej je uvedené opatrenie poskytovania obedov nepripravené, dôsledkom čoho sa termíny a podmienky služby posúvajú. Zároveň jej na obedoch zadarmo prekáža, že sa poskytujú aj tým rodinám, ktoré ich nepotrebujú. "Problémom slovenského školstva určite nie sú obedy zadarmo. Je to neefektívny a drahý nápad," doplnila Kiššová.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok