Lajčák zmenil názor. Po garanciách sa rozhodol zostať ministrom

7.12.2018 10:07

Miroslav Lajčák zostáva ministrom zahraničných vecí. To, že svoju demisiu berie späť už oficiálne oznámil prezidentovi. Podľa informácií televízie TA3 je prezident Kiska pripravený takýto krok akceptovať. Lajčák pre svoje zotrvanie v čele našej diplomacie dostal garancie o smerovaní zahraničnej politiky. To s ním ešte chce prediskutovať šéf parlamentu Andrej Danko. Opozícia hovorí o fraške.

Izolácia a spochybňovanie členstva v EÚ a NATO

Minister sa zamýšľal, či má zmysel zostať vo funkcii, keďže v uplynulých dňoch "sme počúvali hlasy - a to aj v parlamente - ktoré presadzovali izoláciu namiesto spolupráce, a ktoré spochybňovali naše členstvo v EÚ a NATO". Preto hovoril s Pellegrinim a Ficom. "Obom som povedal, že svoju úlohu môžem vykonávať len vtedy, ak sa naša zahraničná politika naďalej dôsledne riadi programovým vyhlásením vlády, koaliční partneri rešpektujú koaličnú dohodu a súčasťou tohto rešpektu je aj rešpektovanie rozdelenia zodpovednosti za jednotlivé rezorty vo vláde," priblížil Lajčák.

Od oboch podľa jeho slov dostal jasné garancie. "Garancie, že programové vyhlásenie vlády platí a že nebudú prijímané ani akceptované kroky, ktoré by spochybňovali základné piliere našej zahraničnej politiky, za výkon ktorej zodpovedám ako minister. Tieto garancie prijímam s plnou vážnosťou. Iba za týchto podmienok má pre mňa zmysel pokračovať," uviedol Lajčák.

Nechcel naťahovať situáciu

V tejto situácii a s cieľom nenaťahovať súčasnú situáciu a nezaťažovať ňou slovenský politický a mediálny priestor oznámil, že prijal "rozhodnutie pokračovať vo výkone mandátu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí. "A v tomto zmysle podniknem v najbližšom čase potrebné kroky," doplnil.

"Nie som prilepený k svojej stoličke, funkciu ministra vykonávam už viac ako osem rokov a takéto podozrenia by boli nedôstojné. Svoje rozhodnutie vnímam ako šancu pokračovať v úsilí, aby Slovensko bolo naďalej vnímané ako moderná európska krajina, ako spoľahlivý partner a spojenec, ako krajina, ktorá je súčasťou riešení a nie problémov, v úsilí napĺňať víziu Slovenska, pevne ukotveného v euro-atlantickom priestore. A tiež ako šancu dôstojne prevziať a profesionálne rozbehnúť naše predsedníctvo v OBSE," vyhlásil.

Lajčák zdôraznil, že pre demisiu sa rozhodol nie kvôli migrácii, ale kvôli tomu, že je presvedčený, že je na škodu Slovenska a jeho občanov, keď našim diplomatom nie je dovolené byť za stolom, kde sa diskutuje o veciach, ktoré sa nás týkajú. "Bol som a zostávam presvedčený, že uznesenie NR SR o odmietnutí byť súčasťou spoločného úsilia riešiť migráciu nie je správne," dodal.

Po tom, ako parlament nesúhlasil s migračným paktom OSN a po tom, ako sa vládni predstavitelia postavili proti tomu, aby na konferenciu o migrantoch do Maroka išiel ktokoľvek zo Slovenska, podal minister zahraničných vecí demisiu. Premiér s ňou však nesúhlasil a tvrdil, že potrebuje Lajčákove skúsenosti pri začínajúcom predsedníctve SR v OBSE. Loboval za to aj samotný šéf OBSE. Lajčák sa potom v prezidentskom paláci stretol s Andrejom Kiskom, ktorý uviedol, že s prijatím demisie počká a nechá priestor na rokovania.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok