Vyšetrovatelia zasiahli proti 'Ndranghete, prehľadali stovku budov

TA3 TASR
5.12.2018 09:02

Talianska mafia ’Ndrangheta utrpela ťažký úder. Policajti pri rozsiahlej medzinárodnej akcii zadržali v Európe a Južnej Amerike 90 jej členov. Sú podozriví z obchodovania s drogami a z prania špinavých peňazí. Policajti však varujú, že boj sa ešte ani zďaleka neskončil.

Akcie sa zúčastnili stovky policajtov

Zadržaní sú podľa oznámenia podozriví okrem iného z obchodovania s drogami, prania peňazí a členstva v mafiánskej organizácii. Jedného z hlavných podozrivých zadržali v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, uviedol tamojší policajný hovorca. Majiteľa pohostinského podniku vo veku 45 rokov podľa neho zasahujúci policajti vytrhli zo spánku v meste Pulheim pri Kolíne nad Rýnom. Okrem členstva v zločineckej organizácii je obvinený z "obchodovania s kokaínom vo veľmi, veľmi rozsiahlom množstve".

Nemecký Spolkový kriminálny úrad ešte ráno oznámil, že razie sa v spolkovej republike sústredili práve na Severné Porýnie-Vestfálsko, uskutočnili sa však aj v Bavorsku. Podľa denníka Bild prehľadali v Nemecku celkovo viac než 100 objektov, medzi nimi aj pizzerie. Týždenník Spiegel na svojom webe informoval, že len v Nemecku bolo v nasadení 440 príslušníkov BKA a Spolkovej polície, ako aj stovky príslušníkov krajinských policajných orgánov.

Akciu koordinoval Eurojust

Medzinárodnú akciu nazvanú "Pollino" koordinoval európsky justičný orgán Eurojust, podľa ktorého ide o výsledok spoločnej práce vyšetrovateľov, začatej v roku 2016. Eurojust, BKA i talianski vyšetrovatelia avizovali poskytnutie ďalších informácií na tlačových konferenciách neskôr v priebehu dňa.

Kalábrijská 'Ndrangheta je v súčasnosti považovaná za najsilnejšiu z talianskych mafiánskych organizácií - a jednu z najsilnejších takýchto skupín na svete. Má dominantné postavenie pri pašovaní drog do Európy, peniaze však získava aj obchodovaním so zbraňami, praním peňazí a vďaka korupcii, približuje DPA. Experti odhadujú, že 'Ndrangheta ročne celosvetovo zarobí 50-100 miliárd eur. Podľa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie má približne 6000 členov v 160 tzv. klanoch.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok