Lajčák hovorí o zápecníckej politike, naznačil možnosť demisie

Aktualizované:
Ak v parlamente schvália odmietnutie globálneho paktu OSN o migrácii, minister zahraničia Miroslav Lajčák by zvažoval radikálny krok - demisiu. Proti schváleniu paktu je SaS, SNS a najnovšie aj Smer-SD, ktorý by však chcel Lajčáka za prezidenta.

Zradil, ale je dobrý za prezidenta?

Ak by parlament svojím uznesením zablokoval odsúhlasenie Globálneho kompaktu o migrácii z dielne Organizácie Spojených národov, minister zahraničných vecí by asi zvažoval demisiu. Odpovedal tak na otázky novinárov pred zasadnutím vlády. Tvrdí, že to nie je o spore s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom, ale o tom, aké Slovensko má zastupovať.

„Ak by bola vôľa poslancov NR SR, že Slovensko sa chce izolovať, byť súčasťou problémov a nechať riešenia na iných, tak to nemôžem presadzovať,“ vysvetlil Lajčák. Za sporom o migračnom pakte vidí domácu politiku a pýta sa, ako je možné, že na jednej strane podľa niektorých počas svojho pôsobenia v OSN „zlyhal, zradil záujmy SR, na druhej strane je dosť dobrý za prezidenta“. Konečné stanovisko k dokumentu povie v stredu počas zasadnutia Zahraničného výboru NR SR.

Most dileme rozumie, premiér si váži integritu

Vládny Most-Híd v reakcii uviedol, že rozumie dileme šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka. "Rozumieme dileme ministra zahraničných vecí, ktorý bol pri koncipovaní samotného dokumentu, a ktorý hovorí o zneužívaní témy na získavanie lacných politických bodov," uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Na Lajčákove slová po vláde reagoval aj premiér Peter Pellegrini. Na Slovensku bolo podľa neho vždy výhodou, keď v zásadných otázkach zahraničnej politiky panoval konsenzus a neboli predmetom politického boja. Podľa predsedu vlády má SR výhrady k aktuálnemu zneniu dokumentu, čo prezentovali napríklad aj predsedovia niektorých politických strán. On sám by bol podľa vlastných slov rád, keby sa konsenzus našiel na stredajšom rokovaní zahraničného výboru parlamentu. "Rozhodnutie bude musieť padnúť," skonštatoval.

Tvrdenie Lajčáka, že v prípade, že SR dokument neprijme, by zvážil odstúpenie, Pellegriniho prekvapilo, pretože mal pocit, že súčasná situácia je v súlade aj s Lajčákovým videním sveta. Podľa premiéra však ide o hypotetické vyjadrenie a nepredložil oficiálne žiadne ultimátum. Podľa Pellegriniho Slovensko v tejto oblasti neprekročí "určité línie", čo vie aj samotný Lajčák. Línie sa podľa neho týkajú najmä zásahov do suverenity. V dôsledku migračnej krízy a rôznych pochybení sú podľa premiéra aj iné krajiny "veľmi ostražité k podobnému typu dokumentov". Slovensko preto hľadá možnosti, ako dať najavo svoje výhrady. Pellegrini však zdôraznil, že žiadny medzinárodný dokument nepostaví nad bezpečnosť krajiny. Pokiaľ ide o Lajčáka, premiér si podľa vlastných slov váži ľudí, ktorí majú osobnú integritu a stoja si za svojimi názormi. "To je dobrá vlastnosť, ktorú by mohol mať budúci prezident SR," dodal.

Tu si všetci riešia preferencie

Lajčák tvrdí, že s predsedom strany komunikoval ešte pred tým, ako Fico zverejnil na Facebook video, v ktorom kompakt kritizuje a označil ho za neakceptovateľný. „Základný element tam bol zohľadnený, a to, že nemôžeme sedieť za pecou alebo dávať statusy na Facebook, ale ak máme výhrady, treba ísť tam a rokovať,“ povedal Lajčák. Na otázku, že ako je možné, že výhrady sa objavujú až teraz, keď o kompakte sa rokovalo niekoľko mesiacov aj za jeho pôsobenia v OSN, Lajčák odpovedal, že to nie je o tomto dokumente. „Tu si všetci riešia preferencie. Všetci riešia našu malú domácu zápecnícku politiku,“ povedal pre médiá. Na otázku, či tým teda myslí aj predsedu Smeru Fica, Lajčák odpovedal, že „keď som povedal všetci, tak všetci. Všetci tí, ktorí kritizujú kompakt, nemyslia na kompakt. Mimochodom, dnes máme na rokovaní vlády bod o zamestnávaní cudzincov. To je presne regulovaná migrácia, legálna, presne to, o čom hovorí kompakt. Prečo nikto neprotestuje, že ideme prinášať pracovnú silu? Lebo ju potrebuje,“ pokračoval ďalej minister.

Lajčák sa vyjadril aj k rečiam o kandidatúre na prezidenta a k prieskumom, podľa ktorých by zvíťazil aj v druhom kole. „Veľmi si vážim podporu, dosť ma to prevalcovalo, nečakal som, že ľudia budú takto reagovať. Ale vnímam to ako ocenenie mojej práce na poli diplomacie. Tomu sa chcem venovať aj naďalej,“ zareagoval minister. Na otázku, prečo teda členovia Smeru stále posielajú odkazy, že by bol najlepším kandidátom, Lajčák odpovedal, že preto, „lebo hrajú svoje hry. A mňa tieto hry veľmi iritujú. Stavajú ma do polohy nesvojprávneho človeka“. Na ďalšiu otázku, ako je možné, že sa na jednej strane snažia, aby kandidoval na prezidenta, na druhej torpédujú jeho najväčší úspech, ktorý dosiahol na poste predsedu Valného zhromaždenia OSN, Lajčák zareagoval, že je to krásna otázka, ktorú si kladie od rána. „Na jednej strane som zlyhal, zradil záujmy Slovenska, na druhej som dosť dobrý za prezidenta,“ dodal s tým, že za týmto vidí vnútornú politiku.

"Nemáme radosť z toho, že táto téma je zneužívaná populistami, xenofóbmi a nacionalistami, ktorí šíria bludy a nepravdy o tomto dokumente. Nejde im o nič iné len o to, aby si zvyšovali vlastnú popularitu, ale škodlivým spôsobom," uviedol k dokumentu už skôr Lajčák.

TOP videá

Dohodnutý ešte v roku 2016

Na migračnom pakte sa 193 členských štátov OSN dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a schválené bolo v júli 2018. Cieľom tohto 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Európska komisia minulý týždeň vyjadrila silnú podporu pre túto dohodu, ktorá by mala byť prijatá na decembrovej medzivládnej konferencii v Marrákeši. Viacero krajín vrátane Austrálie, Bulharska, Česka, Maďarska, Rakúska či Spojených štátov však už oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja. 

Na Slovensku o tomto dokumente prebiehajú diskusie. Minister zahraničných vecí Lajčák zdôrazňuje, že ide o politický dokument, ktorý členské krajiny do ničoho nenúti, a že formulovanie migračnej politiky ostáva suverénnym právom každého štátu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá