Expolicajt Vido upálil svojho soka, odpyká si 25 rokov

TASR
7.6.2012 12:05

Expolicajt - nadporučík Peter Vido, ktorý koncom augusta 2008 upálil v aute svojho soka Petra Valíka, si za svoj čin odpyká 25 ročný trest. Obeť na rozsiahle popáleniny deň po čine zomrela. Rozhodol o tom dnes odvolací trojčlenný senát Krajského súdu v Bratislave.

Expolicajt Vido upálil svojho soka, odpyká si 25 rokov
SITA

Súd znížil januárový verdikt nižšieho súdu, ktorý Vida pôvodne v tejto kauze odsúdil na doživotie. Vida na dnešné odvolacie konanie eskortovali z Ústavu na výkon väzby. Podľa dnešného verdiktu KS Vido sa dopustil obzvlášť závažného trestného činu úkladnej vraždy a jeho "obeť zahynula trýznivým, surovým spôsobom". Trest si bývalý policajt odpyká v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Voči dnešnému verdiktu KS nie je možný riadny opravný prostriedok. Svoju vinu naďalej dnes v odvolacom konaní odmietal, s tým že maximálne išlo o "nešťastnú náhodu".

Na spomínaný doživotný trest ho odsúdil 31. januára tohto roku Okresný súd Bratislava 1. Nižší súd vtedy obžalovaného uznal vinným z trestného činu úkladnej vraždy, poškodzovania cudzej veci a držania omamných látok. Verdikt nebol právoplatný, bolo možné sa voči nemu odvolať a preto v kauze dnes rozhoduje na svojom verejnom zasadnutí odvolací KS. V procese vypovedalo množstvo svedkov a znalcov a súd dospel jednoznačne k názoru, že skutok nastal tak, ako je uvedené v obžalobe. Zdôvodnil mimo iného januárový verdikt predseda nižšieho súdu.        

"Čin spáchal surovým spôsobom a s mimoriadnou mierou brutality. Vieme si ťažko predstaviť, aké utrpenie prežila jeho obeť," vyhlásil okrem iného prokurátor vo svojej takmer dvojhodinovej záverečnej reči. Obžalovaný má sklon k impulzívnej reakcii, prejavuje nízky stupeň pre realitu. "Skutok som nespáchal," povedal mimo iného v januárovej záverečnej reči obžalovaný. Pripomenul výpovede svedkov, ktorí uviedli že obeť sa už v minulosti snažila spáchať samovraždu, či už upálením alebo obesením. Podľa obžalovaného zo svojej žiarlivosti obeť samovražedný čin pripravila tak, aby on "si neprávom odpykal trest". Manželka obete, ktorá mala s obžalovaným milenecký vzťah, sa krátko predtým chcela s ním rozísť. Peter Vido, podľa januárového verdiktu súdu využil skutočnosť, že jeho obeť mala v minulosti samovražedné sklony.       

Senát v januári tohto roku vyhlásil dokazovanie v tomto prípade za ukončené, pristúpilo sa k čítaniu záverečných rečí. Podľa dozorujúceho prokurátora sa počas pojednávaní preukázalo, že obžalovaný spáchal trestné činy úkladnej vraždy a poškodzovania cudzej veci. S manželkou obete mal vzťah. Má sklony k neurotickému správaniu a impulzívnym reakciám. Podľa svedka z väzby zabil obžalovaný preto, že sa chcel naďalej stretávať s manželkou obete. Tá však vzťah s obžalovaným chcela už ukončiť. "Môj klient popiera od začiatku, že by sa dopustil závažného trestného činu úkladnej vraždy. Neexistuje žiaden priamy či nepriamy svedok ktorý by mohol popisovať túto udalosť," povedal mimo iného právny zástupca obžalovaného.       

Predtým sa v tejto veci pojednávalo 26. januára, v septembri a koncom júna minulého roka. Podľa obžaloby bývalý policajt svoju obeť - Petra Valíka polial benzínom a zapálil. Súd proces vlani v septembri prerušil, pretože dal Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline vypracovať znalecký posudok a čakal na jeho vyhotovenie.       

Proces pokračoval koncom júna minulého roku čítaním listinných dôkazov. Šéf ústavu Gustáv Kasanický bol vtedy na študijnom pobyte v USA, preto mu nebolo možné položiť otázky k novému posudku. Na predchádzajúcom pojednávaní jeden zo znalcov pripustil, že požiar v aute, v ktorom v lete 2008 uhorel Valík, mohol vzniknúť podľa verzie obžalovaného. Ten pred súdom tvrdí, že Valíkovi, ktorý už bol poliaty benzínom, podal cez pootvorené okno zapálenú cigaretu.       

Znalec Albín Kostolanský vychádzal z lekárskej správy, podľa ktorej mal údajný páchateľ Peter V. popáleniny na rukách a tvári. Ak by bolo okno auta rozbité alebo celkom otvorené, musel by byť podľa znalca obžalovaný popálený aj na trupe svojho tela. Iný znalec však v posudku pre súd vylúčil verziu obžalovaného. Súd mal na základe nového posudku z Ústavu súdneho inžinierstva rozsúdiť spomínané protichodné názory.       

Podľa obžaloby v noci z 20. na 21. augusta 2008 pri hydinárskych závodoch medzi Malackami a Plaveckým Štvrtkom polial benzínom a zapálil v osobnom aute vtedy 36-ročný policajt Peter Vido 32-ročného Petra Valíka. Približne hodinu po oznámení skutku sa bratislavským kukláčom podarilo podozrivého zadržať v blízkosti obce Zohor. Poškodený mal rozsiahle popáleniny na 96 percentách povrchu tela a na ich následky 22. augusta 2008 zomrel.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok